Jan Popis o XXXVII Festiwalu

Komponował ćwiczenia. Po prostu ćwiczenia. Wprawki.
Dla doskonalenia sprawności palców.
Ale te małe etiudy
Na przekór ich przeznaczeniu
Uczynił różą kosmosu.

Roman Brandstaetter „Etiudy”

Szanowni Państwo - Drodzy Melomani,

Pragniemy jak najserdeczniej zaprosić Państwa na 37. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” 2018, do miejsca niezwykłego, jakim jest Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Wszystko wskazuje na to, że Pałac do rocznym remoncie, jako zabytek umocnił swoją posturę, nie tracąc nic z uroku autentyczności, bo tę cenimy szczególnie. Cenimy, jako jedyne w kraju miejsce, w którym przebywał nasz Największy Kompozytor, i które nie zmieniło się od tamtego historycznego czasu.

Zanim znajdziemy się w Antoninie, najpierw 20 września, jak to bywa od lat, spotkamy się w Ostrowie Wielkopolskim na Inauguracyjnym Koncercie Symfonicznym. Znakomita Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego towarzyszyć będzie dwojgu najwyższej klasy pianistom. Philippe Giusiano przyjeżdża do nas z Francji, by zaprezentować się w dwóch kompozycjach Chopina: „Wariacjach na temat _La ci darem la mano_” z opery „Don Giovanni” Mozarta oraz w „Koncercie f-moll op. 21”. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaliczany jest do grona najświetniejszych wykonawców tej muzyki, co jesteśmy przekonani, że potwierdzi grając z orkiestrą, i również podczas recitalu solowego na zakończenie Festiwalu już w Antoninie 23 września. Philippe Giusiano będzie z nami przez cały festiwal, przyjmując rolę tegorocznego rezydenta.

Beata Bilińska z kolei, pianistka niezwykle wszechstronna, będzie wykonawczynią partii solowej w „Koncercie a-moll op. 17” Ignacego Jana Paderewskiego. Przypominając Mistrza i jego efektowną kompozycję, czynimy to z myślą o podkreśleniu ważnej rocznicy, jaką jest 100-lecie odzyskania Niepodległości.

Po inauguracji w Ostrowie przenosimy się na trzy festiwalowe dni do Antonina, gdzie 21 września najpierw złożymy kwiaty pod pomnikiem Fryderyka Chopina, by następnie wysłuchać koncertu w wykonaniu duetu fortepianowego: Stanisław Drzewiecki i Jekaterina Drzewiecka. Program przedstawia się niezwykle interesująco w swym bogactwie, bo zawiera utwory Chopina, Griega (I Suitę z „Peer Gynta”), Czajkowskiego (Suitę z „Dziadka do orzechów”), „Tańce hiszpańskie” Moszkowskiego, „Tańce węgierskie” Brahmsa i jeszcze utwory Astora Piazzoli – twórcy artystycznego tanga argentyńskiego.

Na sobotę, 22 września – zaplanowaliśmy trzy koncerty. O godz. 18:00 wystąpi 18-letni pianista z St. Petersburga, zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy ‘2017 Arsenii Mun. Mimo młodego wieku jest on już w stanie (i to z sukcesem) zmierzyć się z największymi pozycjami repertuaru pianistycznego, jak „Appassionata” Betthovena czy „Gaspard de la nuit” Ravela. Spośród utworów Chopina zagra mazurki oraz „Balladę g-moll”. Zaraz po nim, o godz. 19:00 odbędzie się recital wokalny Katarzyny Dondalskiej, naszej także bardzo młodej artystki. Jej sopran koloraturowy wyróżnia się nie tylko rozległą skalą ale też gamą subtelnych odcieni, a w programie mamy pieśni, oczywiście Chopina, także Pauliny Viardot, która przełożyła kilka utworów Fryderyka na głos i fortepian. Będą też niezwykle ciekawe pieśni Józefa Wieniawskiego oraz efektowne kompozycje wokalne takich autorów jak Donizetti, Toselli, Grothe i in. Przy fortepianie zasiądzie Michał Landowski.

Gdy wybije godz. 22:00 i gdy Salon Pałacu Myśliwskiego spowije noc, by dla dzieł naszego muzycznego wieszcza wytworzyć aurę łagodnej miękkości aksamitu – rozpocznie się Koncert specjalny. Jego bywalcy wiedzą, że jest to nocne spotkanie przy świecach ze wszystkimi artystami, podczas którego słuchamy Chopina. Zazwyczaj rozpoczyna się on „Introdukcją” i „Polonezem C-dur op. 3” na wiolonczelę i fortepian, który to utwór powstawał właśnie w Antoninie i został zadedykowany księciu Antoniemu Radziwiłłowi. Tego wieczoru w Salonie Radziwiłłowskim pojawią się również debiutanci, zaś część poetycką, stanowiącą nieodzowną część Koncertu nocnego, wypełnią wiersze Romana Brandstaettera. Zaprezentuje je Wiesław Komasa – znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także reżyser, również wykładowca warszawskiej PWST.

W roku 1987 Roman Brandstaetter wydał „Pieśni o życiu i śmierci Chopina”. W słowie od autora czytamy, że „Niektóre utwory zamieszczone w tym poemacie, a mianowicie: Wielka etiuda, Appassionata, Polonez koronacyjny [i in.]… są moimi refleksami i impresjami, powstałymi z inspiracji genialnego twórcy i zaświadczonymi w szczególny sposób jego historycznym i duchowym życiorysem. Nie są więc tłumaczeniami na język poetycki muzyki Chopina ani próbą jej interpretacji”. Możemy tylko dodać, że są to jedne z najlepszych wierszy powstałych kiedykolwiek w związku z osobą i muzyką Fryderyka Chopina.

W niedzielę o 17:00 odbędzie się koncert kameralny z udziałem naszych młodych artystów, którzy legitymują się już znaczącymi sukcesami i to w skali międzynarodowej. Wiolonczelista Maciej Kułakowski, dotąd jako jedyny polski wiolonczelista znalazł się w ścisłym gronie finalistów Międzynarodowego Konkursu Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (2017 r.). Wcześniej wygrał Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Z wysoko cenionym za interpretacje utworów Chopina (i nie tylko Chopina) – Michałem Szymanowskim (także laureatem wielu konkursów międzynarodowych) wykona „Sonatę g-moll” op. 65. Następnie wystąpi Trio im. Wiłkomirskich w składzie: Celina Kotz – skrzypce, Maciej Kułakowski – wiolonczela i Łukasz Trepczyński – fortepian, by zagrać wspaniałe, nazwane przez Roberta Schumanna „arcydziełem” – Trio fortepianowe Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Tegoroczny, 37. Festiwal, jak już wspomniano, zakończy Philippe Giusano recitalem, po którym możemy oczekiwać najwyższej klasy wykonań dzieł Chopina.

Od kilku lat ramy oficjalnego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zostały poszerzone o koncert Prolog Forte Piano, w którym biorą udział uczniowie i zespoły szkół muzycznych oraz koncert Epilog w wykonaniu laureata 31. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła, oraz prezentacja pokonkursowa III Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”. Udane te inicjatywy i w tym roku znalazły się w programie Festiwalu. Obie odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim, w Forum Synagoga: Prolog 15 września, a Epilog 30 września.

Zapraszamy zatem Państwa do Ostrowa i do Antonina na 37. Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

W imieniu organizatorów Jan Popis