Jan Popis o XXXVI Festiwalu

Dzieło to – w bezpośrednim swym oddziaływaniu wyszło daleko poza właściwą sobie sferę: jest już nie tylko dla nas – muzyków i entuzjastycznych słuchaczów muzyki – jak gdyby idealnym pierwowzorem, najdoskonalszym kanonem polskiego muzycznego piękna.

Karol Szymanowski o Chopinie

Szanowni Państwo - Drodzy Melomani,

Zapraszamy serdecznie na 36. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, Antonin 2017 w przekonaniu, że cztery dni wypełnione wspaniałą muzyką i spotkaniem z artystami cieszącymi się najwyższym uznaniem, dostarczą Państwu wiele artystycznych wzruszeń.

Podczas inauguracji - 21 września w Ostrowie Wlkp. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej pod dyr. ŁUKASZA BOROWICZA towarzyszyć będzie trójce znakomitych solistów. Na początek usłyszymy przepojoną nutą pieśni narodowych Wielką Fantazję A-dur op. 13, w której partię fortepianu wykona PIOTR SAŁAJCZYK – pianista młodszej generacji, wyróżniający się wszechstronnością repertuaru (m.in. prawykonaniami muzyki współczesnej). Po raz pierwszy na festiwalu zostanie wykonany Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (1807-1867) – kolegi Chopina z konserwatorium. Czy również „kolegi”, gdy porównamy tenże utwór z Koncertem e-moll op. 11 Fryderyka? To m.in. będzie jedną z atrakcji programowych inauguracyjnego wieczoru. Partię solową w Koncercie Dobrzyńskiego zagra JOANNA ŁAWRYNOWICZ – uznana chopinistka, a także niestrudzona propagatorka polskiej muzyki fortepianowej. Natomiast do wykonania Koncertu e-moll Chopina zaprosiliśmy ze Stanów Zjednoczonych ERICA LU. Na ostatnim – XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie znalazł się on z IV nagrodą w ścisłym gronie laureatów. Jemu też powierzamy, praktykowaną już od kilku lat, rolę rezydenta festiwalu. Oznacza to, że usłyszymy go jeszcze podczas finałowego recitalu w niedzielę – 24 września w Pałacu w Antoninie, kiedy oprócz Chopina zaprezentuje utwory Mozarta, Schuberta i Brahmsa, i usłyszymy go dzień wcześniej podczas nocnego koncertu „Chopin w aksamicie nocy”.

Po koncercie inauguracyjnym - z Ostrowa przenosimy się do Antonina, gdzie po uroczystym otwarciu 36. Festiwalu już w Pałacu Radziwiłłów i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Chopina, znakomita nasza pianistka BEATA BILIŃSKA wystąpi z recitalem poświęconym muzyce polskiej. Po zagraniu utworów Chopina, którymi będą: 4 Mazurki op. 68, Tarantela, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, zostaną zaprezentowane Preludia op. 1 Karola Szymanowskiego i II Sonata fortepianowa Grażyny Bacewicz. Zwracamy uwagę na pojawienie się muzyki Karola Szymanowskiego, co pozostaje w związku z 80.rocznicą jego śmierci, ale też stanowi pretekst, by przypomnieć znaczące jego słowa dotyczące postaci Chopina i jego muzyki. Zawracajcie! – miał powiedzieć w 1930 roku, gdyż dotychczasowy punkt widzenia, poprzez pryzmat XIX-wiecznego „rozczulania się” nad Chopinem i jego dziełem - jest błędem.

„Dzieło Fryderyka Chopina stało się wieloznacznym symbolem dla tych wszystkich, którzy dziś w niestrudzonej pracy poszukują nowego wyrazu, nowej myśli, nowych form”. Do myśli Karola Szymanowskiego o Chopinie będziemy powracać podczas festiwalu, a ich większy wybór zostanie zaprezentowany podczas programu „Chopin w aksamicie nocy” - w sobotę 23.09. o godz. 22:00, w którym oprócz wszystkich wykonawców festiwalu wystąpi aktorka OLGA BOŃCZYK.

W sobotę, 23 września o godz. 17:00 mamy w programie koncert składający się z dwóch części. Najpierw pochodząca z Gruzji – pianistka EKA BOKOCHAVA zagra recital podczas którego usłyszymy Scherzo h-moll op. 20 i Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 Chopina, po czym wykona słynny cykl, wymagający najwyższych umiejętności wykonawczych: „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego. Bokuchava w roku 2014 została laureatką II nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu oraz nagrody specjalnej (obecnie realizowanej) w formie występu na Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”.

Następnie słuchać będziemy recitalu wokalnego MARTY WRYK – mezzosopran, z towarzyszeniem pianistki LAURY SOBOLEWSKIEJ. W jego programie, poza pieśniami Chopina, znalazły się kompozycje słynnej śpiewaczki i przyjaciółki Fryderyka – Pauline Viardot oraz bardzo ciekawie dobrane pieśni kompozytorów francuskich: Hectora Berlioza, Gabriela Fauré, Henri Duparca i Francisa Poulenca.

W niedzielnym koncercie kameralnym - 24.09. o godz. 17:00 wystąpią: pianistka AGNIESZKA PRZEMYK-BRYŁA, skrzypek KONSTANTY ANDRZEJ KULKA i wiolonczelista TOMASZ STRAHL. Wspólnie wykonają Trio g-moll Chopina, związane z Antoninem poprzez dedykację tego utworu dla księcia Radziwiłła. Usłyszymy też słynną Sonatę „Wiosenną” Beethovena (duet Konstanty Andrzej Kulka i Agnieszka Przemyk-Bryła) oraz Chopina: Grand Duo Concertante na tematy z opery „Robert Diabeł” Meyebeera (duet Tomasz Strahl i Agnieszka Przemyk-Bryła). Artyści ci nagrali właśnie płytę CD z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina i jej promocję zaplanowaliśmy na ten sam dzień , w niedzielę o godz. 15:00.

Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina, w przekonaniu, że zaproponowany program oraz artyści, którzy przyjęli zaproszenie wzięcia udziału w Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” 2017, sprawią, iż będzie to dla nas wszystkich czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

W imieniu organizatorów Jan Popis