Jan Popis o XLI Festiwalu
Szanowni Państwo – Drodzy Melomani,
To wielka radość, gdy uświadamiamy sobie, że oto już po raz czterdziesty pierwszy spotykamy się na Festiwalu naszego Największego Kompozytora i to w miejscu, gdzie Fryderyk przebywał - u księcia Antoniego Radziwiłła, w Pałacu, który stoi tak, jak wtedy – w swoim kształcie niezmienionym. W imieniu organizatorów Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zapraszamy na koncerty w dniach od 11, 15 -18, 25.09 i 18.10.2022.
11 września zapraszamy na Prolog FORTE-piano, na godz. 18:00, czyli na koncert z udziałem nauczycieli, uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, żeby „się pokazać” (swoje osiągnięcia artystyczne) przy okazji tak znaczącego wydarzenia, jakim jest Festiwal Antoniński.
Na inaugurację w dniu 15 września o godz. 19:00 przy współudziale Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyr. ŁUKASZA BOROWICZA usłyszymy dwoje znakomitych pianistów: MAGDALENĘ LISAK w Koncercie f-moll op. 21 Fryderyka Chopina i JACKA KORTUSA - wykonawcę solowej partii, mało znanego Koncertu fortepianowego d-moll „Słowiańskiego” op. 60 Feliksa Nowowiejskiego. Utwór powstał w 1941 roku i obecnie powraca, po zaledwie trzech dotychczasowych jego wykonaniach (pierwsze w 1963 roku); powraca również na estradę naszego Festiwalu.
W piątek, 16 września o godz. 18.00 już w Antoninie, składamy kwiaty pod pomnikiem Chopina. Witamy gości i oficjalnie otwieramy antonińską część 41. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Wykonawcą Recitalu inauguracyjnego będzie ANDRZEJ WIERCIŃSKI – półfinalista ubiegłorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym laureat nagród specjalnych za interpretację utworów Chopina. Swój recital rozpocznie od Sonaty f-moll K. 466 Domenica Scarlattiego, po czym usłyszymy słynny utwór cykliczny skomponowany przez Roberta Schumanna, a dedykowany Chopinowi: Kreisleriana op. 16 powstały z inspiracji twórczością literacką E.T.A. Hoffmanna, a z kompozycji Chopina: Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.
Również w piątek, dwie godziny później (o 21:00) w programie „Chopin – Jazz – Inspiracje” zaprezentują się dwaj wybitni muzycy: saksofonista PIOTR BARON i, tym razem mierzący się z materią muzyki synkopowanej, pianista PAWEŁ KOWALSKI. Aura stylu improwizowanego, jesteśmy przekonani, że znacząco wzbogaci koloryt tegorocznej, muzycznej jesieni w Antoninie.
W trzecim dniu 41. Festiwalu mamy w programie 3 wydarzenia. O godzinie 17:00 w programie solowym usłyszymy pianistę MATEUSZA KRZYŻOWSKIEGO. Niespełna rok temu podziwialiśmy jego występy na XVIII Konkursie Chopinowskim, w którym doszedł do półfinału, jak najlepiej reprezentując naszą szkołę chopinowską (jest studentem UMFC w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just). Najwyższe laury zdobywał na wielu innych krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, w grudniu ubiegłego roku, gdzie otrzymał Grand Prix. Do Antonina przyjeżdża w ramach specjalnej nagrody przyznanej przez Festiwal „Chopin w barwach jesieni” z repertuarem zawierającym utwory Johannesa Brahmsa, Alberto Ginastery i oczywiście Fryderyka Chopina.
Polecamy uwadze Państwa recital wokalny EWY BIEGAS – sopran, przy współudziale pianisty GRZEGORZA BIEGASA (17.09 g. 19:00); program, w całości pieśniarski – w całości też poświęcony muzyce polskiej, bo obok liryki wokalnej Chopina, będą także pieśni Stanisława Moniuszki (w 150.rocznicę śmierci), Karola Szymanowskiego (podwójna rocznica) – mało znane Pieśni żołnierskie i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Tego samego dnia o godz. 22:00 rozpocznie się koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy” utrzymany w charakterze salonu muzyczno – poetyckiego, w którym, w repertuarze tylko chopinowskim zaprezentują się artyści – wykonawcy 41.Festiwalu. Będzie też miejsce na debiuty festiwalowe i prezentacje laureatów konkursów, zaś aktor KRZYSZTOF KWIATKOWSKI przedstawi teksty poetyckie m.in. Adama Mickiewicza. Mija właśnie 200 lat, gdy w 1822 roku wydano drukiem jego „Ballady i romanse”. Był to moment, od którego przyjęło się datować początek romantyzmu w Polsce. Jak wiadomo Chopin skomponował 4 ballady. Czy pozostają one w jakimś związku z dziełami Mistrza Adama? Czy mogły inspirować Fryderyka, gdy tworzył swoje, owiane duchem romantycznej tajemniczości, ale też i dramatu, utwory? Choć wydaje się to dość oczywiste, sam Chopin tego nigdy nie potwierdził.
Jak zawsze od wielu już lat, mamy w programie koncert z udziałem instrumentu poniekąd emblematycznego dla Festiwalu w Antoninie. Mówimy tu o wiolonczeli, jako że gospodarz Pałacu – książę Antoni Radziwiłł właśnie grał na niej - „całkiem biegle”. Ponadto komponował (jego Muzykę do „Fausta” Goethego wysoko cenił Beethoven) i dysponował, jak to wówczas wspominano, interesującym głosem tenorowym. W niedzielę 18 września o godz. 17:00 odbędzie się koncert kameralny, podczas którego zostaną wykonane wszystkie trzy utwory Chopina napisane na wiolonczelę i fortepian: Introdukcja i Polonez C-dur op. 3, Grand Duo Concertante i Sonata g-moll op. 65. Znalazły się one na niedawno nagranej płycie duetu młodych muzyków: WOJTKA FUDALI – wiolonczelisty i MICHAŁA ROTA – pianisty i ich właśnie zaprosiliśmy jako wykonawców tego koncertu.
Podczas finału 41.Festiwalu o godz. 19:00, również 18 września, wystąpi laureat III nagrody ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jak pamiętamy został nim fantastyczny artysta hiszpański MARTIN GARCIA GARCIA. Publiczność konkursowa zachwyciła się jego najwyższej klasy wirtuozerią pianistyczną, polotem i prawdziwie iberyjską spontanicznością. W ten sposób jego interpretacje chopinowskie nabrały innego jeszcze kolorytu, jakby „doświetlonego” ciepłem śródziemnomorskiego słońca. Możemy oczekiwać, że również w Antoninie usłyszymy takiego właśnie Chopina.
Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, jako główne i o najdłuższej tradycji wydarzenie muzyczne odbywające się w regionie, pozostaje w ścisłym związku programowo-organizacyjnym z Turniejem Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. księcia Antoniego Radziwiłła. W tym roku, w kwietniu mieliśmy trzydziestą piątą, jubileuszową jego edycję. Uczestnicy Turnieju są więc zapraszani do udziału w naszym Festiwalu Międzynarodowym, a w tym roku będzie to pianistka z Japonii KARIN TAMURA, która studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie dr hab. Magdaleny Lisak. Usłyszmy ją podczas Epilogu 25 września o godz. 18:00 w Ostrowie Wielkopolskim w Forum Synagoga.
W tym roku 18 października o godz. 18:00, również w Forum Synagoga młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina dołączy do wydarzeń festiwalowych autorskim widowiskiem literacko - muzycznym „ Chopin w oczach dzisiejszej młodzieży”, podczas którego usłyszymy werdykt jurorów VI Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”.
Tak pokrótce przedstawia się program tegorocznego Festiwalu. Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 41. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu, że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.
W imieniu organizatorów
Jan Popis
dyrektor artystyczny