Wojciech Rodek
Uczestnik XXVIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”
Urodził się w 1977 roku w Brzegu. Od ósmego roku życia kształcił się w grze fortepianowej w PSM I st. w Namysłowie i PSM II st. we Wrocławiu. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2007 roku uzyskał na tej uczelni tytuł doktora sztuki muzycznej. Ukończył ponadto Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim Był stypendystą Uniwersytetu w Petersburgu i Instytutu im. Aleksandra Puszkina w Moskwie.
W 2002 r. zdobył II nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2003 roku został półfinalistą VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Funkcję tę pełnił w latach 2005-2007.
Brał udział w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Marka Tracza, Gabriela Chmurę, Kurta Masura. Przygotowywał orkiestry dla wybitnych dyrygentów: Kurta Masura, Antoniego Wita, Stanisława Skrowaczewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Marca Minkowskiego.
Jako dyrygent debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrygował wieloma polskimi orkiestrami: Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Filharmonii Białostockiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Kameralną “Leopoldinum”, Orkiestrą Kameralną w Łomży.
Obok repertuaru symfonicznego ważne miejsce w jego działalności zajmuje opera. Jest dyrygentem zespołu “Opera Polska”, z którym występuje w Europie Zachodniej dyrygując operami Mozarta i Verdiego m.in. w Bazylei, Bernie (Casino), St. Gallen (Tonhalle), Bremie (Glocke), Bielefeld, Dreźnie (Kulturpalast), Freiburgu (Konzerthaus), Hamburgu (Musikhalle), Hannoverze (Theater am Aegi), Lipsku (Gewandhaus), Monachium (Philharmonie am Gasteig), Norymberdze (Meistersingerhalle), Saarbrücken (Kongreshalle), Stuttgarcie (Beethovensaal). Prowadził również spektakle w Teatrze Muzycznym “Capitol” we Wrocławiu m.in. “Zemstę Nietoperza” J. Straussa, “Ptasznika z Tyrolu” C. Zellera, “West Side Story” L. Bernsteina. Współpracuje z Operetką Dolnośląską. W 2004 roku wraz z zespołem Gdańskiej Opery Kameralnej przygotował premierę opery W. A. Mozarta “Apollo i Hiacynt” dla Theatre Montansier w Wersalu, w ramach sezonu “Nowa Polska” we Francji. W 2005 roku kierował premierą musicalu “My Fair Lady” z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia Teatru Muzycznego we Wrocławiu oraz przygotował premierę opery Brittena “The Little Sweep” dla Międzynarodowego Festiwalu “Wratislavia Cantans”. W 2006 r. Wraz z Ingolfem Wunderem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej przedstawił po raz pierwszy Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina w nowej redakcji Wydania Narodowego. W styczniu 2007 roku wystąpił podczas trzech wieczorów w sali Konzerthausu w Wiedniu z zespołem Opera Polska, w cyklu Stimmen der Welt. W październiku 2007 roku wraz z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej dokonał nagrania płytowego VII symfonii Angela Illarramendi. W styczniu 2008 roku debiutował z Operą Polską w słynnej Sali Grosses Festspielhaus w Salzburgu. W kwietniu bieżącego roku odbył tournee z zespołem Opery Polskiej po Niemczech dyrygując “Czarodziejskim fletem” Mozarta w międzynarodowej obsadzie solistów z m.in Deborah Sasson, Guntherem Emmerlichem, Christianem Tschelebiewem, Robertem Schwartsem.