Tomasz Krzysica

Tomasz Krzysica

Uczestnik XXXI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. Jako student uczestniczył w krajowych i zagranicznych kursach mistrzowskich, m.in. u Fedory Barbieri, Rolanda Paneraia, Siegfrieda Lorentza i Ryszarda Karczykowskiego. Laureat Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (III nagroda i Nagroda Specjalna, 1999), Międzynarodowego Konkursu Głosów Operowych “Rosetum” w Mediolanie (I nagroda, 2001) i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (II nagroda i Nagrody Specjalne, 2001). Otrzymał “Premio Basiola” - nagrodę włoskiej krytyki muzycznej dla najciekawszej osobowości artystycznej włoskich konkursów wokalnych w 2001 roku. Debiutował partią Lenskiego w Eugeniuszu Onieginie w Operze Bałtyckiej, a w 2000 roku związał się kontraktem z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewa m.in.: Tamina w Czarodziejskim flecie, Ferranda w Cosi fan tutte, Ottavia w Don Giovannim W.A. Mozarta (tournée tego zespołu po Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Hiszpanii a także w 2004 i 2006, 2008 i 2010 w Japonii), Lenskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego i Nemorina w Napoju miłosnym G. Donizettiego. W 2001 roku został zaproszony do udziału w premierze Otella Verdiego (Cassio) na scenie Opery w Tuluzie. W Teatrze Wielkim w Warszawie zaśpiewał partię Pruniera w La rondine Pucciniego (czerwiec 2003), a w czerwcu 2004 r. wykonał partię Narrabotha w Salome Straussa otrzymując entuzjastyczne recenzje. Wiele z wykonań artysty było zarejestrowane przez Polskie Radio i wydawnictwa fonograficzne a płyta “Musica Sacromontana” z Mszą M. Koperskiego była nominowana do nagrody “Fryderyka” 2010.

Artysta posiada także szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy, wykonując m.in. utwory Bacha, Mozarta i innych kompozytorów. Mszę In tempore belli Haydna śpiewał w paryskim Théatre des Champs-Elysées i podczas Festiwalu w Nantes z towarzyszeniem Francuskiej Orkiestry Narodowej pod batutą Charlesa Dutoit, Requiem Mozarta - na Festiwalu w Saint-Denis z Filharmonikami Francuskimi pod dyrekcją Kurta Mazura. Artysta brał udział w prawykonaniu światowym Magnificat W. Kilara a także w serii koncertów z Missa pro pace. Tomasz Krzysica występuje regularnie w ramach najsłynniejszych polskich festiwali muzycznych jak “Wratislavia Cantans”, “Festiwal Mozartowski”, “Muzyczna Praga” współpracując z plejadą najwybitniejszych dyrygentów : A. Witem, K.Kordem, J.Katlewiczem, J. Maksymiukiem, T. Bugajem, Jose Maria Florencio, J. Kaspszykiem, W. Rajskim, T. Wojciechowskim i śpiewaków: K. Ricciarelli, D. Hvorostowskim, C. Gallardo-Domas,V. Galouzinem, U. Kryger, A. Kruszewskim, I. Kłosińską, I. Hossą.

Występy T. Krzysicy mają bardzo dobre recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, podkreślającej jego talent, barwe głosu, zalety wykonania - w tym umiejętność śpiewania piano, prowadzenie frazy oraz… wdzięk, elegancję gestu i ruchu.