Szymon Nehring

Szymon Nehring

Uczestnik XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia w Polsce. Dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy.

Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie.

Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą: I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) i I nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.).

W 2015 r. wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za zasługi dla muzyki polskiej.

W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów, która dotychczas została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku - recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato.

W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina.

Artysta koncertował w takich krajach jak Rosja, Estonia, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy oraz Kanada. Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują wstępy w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Pd., koncerty w Paryżu i Strasburgu oraz w wielu miastach w całej Polsce.

Szymon Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana.