Roberto Cominati

Roberto Cominati

Uczestnik XL Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Pianista włoski doceniony przez prestiżowe pismo „La Repubblica” za „nieskazitelną stylistycznie i pełną doskonałości pianistykę”. Zdobył pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu i w 1993 roku na Międzynarodowym Konkursie im. Ferruccia Busoniego w Bolzano. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach koncertowych Włoch, Europy i wszystkich pozostałych kontynentów.

Wśród dyrygentów, z którymi współpracował należy wymienić Sir Simona Rattle’a, Daniele Gattiego, Andreja Borejko, Leona Fleishera, Daniela Hardinga, Yuri Ahronovicha, Davida Robertsona, Michaiła Pletneva, Alexandra Lazareva, Andreę Battistoniego i wielu innych.

Obecnie finalizuje pracę nad kompletnym nagraniem dzieł Debussy’ego dla firmy Decca (część płyt jest już dostępna). Z nagrań wcześniejszych należy wymienić album „Bach & Haendel”. Fortepianowe transkrypcje utworów Bach wydała firma „Acousence”, a komplet utworów fortepianowych Ravela ukazał się na płytach „Amadeus”.

Roberto Cominati jest pianistą cenionym na całym świecie, a pasja do środków komunikacji sprawiła, że w wieku 18 lat zdobył licencję pilota, podobnie jak Herbert von Karajan, tyle że Cominati przez kilka lat pilotował Boeingi 737 i Airbusy na regularnych liniach lotniczych, nigdy nie przesuwając na dalszy plan kariery wirtuoza fortepianu.