Robert Szpręgiel

Robert Szpręgiel

Uczestnik XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Robert Aleksander Szpręgiel urodził się 18.05.1974 r. w Mławie. Tam uczęszczał do szkoły muzycznej I i II stopnia. Naukę rozpoczął od gry na akordeonie, a po otwarciu wydziału wokalnego zaczął śpiewać - czekał na tę możliwość od początku swojej muzycznej edukacji. Pierwsze kroki, jako wokalista, stawiał u prof. Zdzisława Skwary. Potem rozpoczął studia na wydziale wokalno - aktorskim Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Okres studiów zaznaczył się udziałem w wielu spektaklach operowych wystawianych przez macierzystą uczelnię - gdzie wymienić należy choćby: rolę Finka w “Inge Bartsch” H. Czyża, Dandiniego w “Kopciuszku” G. Rossiniego, tytułowe role w “Aptekarzu” J. Haydna i “Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego. Brał też udział w “Verbum nobile” St. Moniuszki i “Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta

Jego działalność artystyczna nie ograniczała się jednak tylko do uczestnictwa w spektaklach uczelnianych. Z gdańskim zespołem muzyki dawnej “Capella Gedenensis” wykonał “Mesjasza” J. F. Haendla. Gościnnie występował w koncertach i spektaklach organizowanych na Wybrzeżu oraz w nagraniach pieśni wojskowych dla Telewizji Polskiej. Po studiach los przywiódł go do Warszawy, gdzie zaczął pracę w Teatrze Muzycznym Roma. Brał udział w takich realizacjach jak: “Orfeusz w piekle” J. Offenbacha - rola Morfeusza, “Piotruś Pan” do muzyki J. Stokłosy oraz “Miss Saigon” C. Schonberga. Po kilku latach postanowił jednak wrócić do śpiewu klasycznego i skierował swoje kroki do Warszawskiej Opery Kameralnej.

W chwili obecnej śpiewa w wystawianych przez Operę dziełach Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Kurpińskiego i Moniuszki. Można go zobaczyć m.in. w “Napoju miłosnym”, “Cosi fan tutte”, “Henryku VI na łowach”‘, “Zaide” i “Cyruliku Sewilskim”.W repertuarze artysty są także utwory J. S. Bacha, J. F. Haendla, P. Czajkowskiego, M. Ravela, G. Bizeta, F. Chopina, J. Galla, St. Niewiadomskiego, Z. Noskowskiego, T. Birda oraz wiele utworów z gatunku musicalu i muzyki rozrywkowej.

W swojej pracy artystycznej pozostaje otwarty na różnorodność form i gatunków muzycznych, gdyż uważa, że dobry artysta to taki, który potrafi czerpać twórczą energię z różnych źródeł.