Rafał Jacek Delekta

Rafał Jacek Delekta

Uczestnik XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Jest cenionym specjalistą w dziedzinie interpretacji muzyki operowej i oratoryjnej. Zadyrygował ponad 3000 przedstawień operowych, operetkowych i musicalowych i ponad 400 koncertów muzyki symfonicznej i kameralnej. Współpracuje z Operą i Operetką w Krakowie, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Teatrem Roma w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Muzycznym w Gdyni, a także z wieloma orkiestrami krajowymi i zagranicznymi. Występował na estradach koncertowych z tak utytułowanymi solistami, jak Tatiana Shebanowa, Sharon Markovitsh, Elżbieta Towarnicka, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Janusz Olejniczak, Grigorij Zhyslin czy Daniel Stabrawa.

W latach 1989-1991 Rafał Jacek Delekta był dyrektorem artystycznym i naczelnym Opery w Bydgoszczy, od 1991 roku, przez pięć lat, kierował Orkiestrą Symfoniczną krakowskiej Akademii Muzycznej, założył też i przez długi czas prowadził Krakowską Młodą Filharmonię (Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych im. Karłowicza w Krakowie).W latach 2008-2012 był profesorem Akademii Muzycznych w Krakowie i Gdańsku oraz dziekanem Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest prorektorem krakowskiej Akademii Muzycznej.

Rafał Jacek Delekta ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Krakowie w klasie altówki oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w kursach interpretacji muzyki Johanna Sebastiana Bacha (Helmuth Rilling) i Beli Bartoka (László Somogyi). Ukończył podyplomowe studia marketingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Oprócz działalnoś-ci dyrygenckiej z powodzeniem zajmuje się re żyserią i aranżacją.