Nikodem Wojciechowski

Nikodem Wojciechowski

Uczestnik XXVIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się 5 września 1991 roku w Poznaniu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w siódmym roku życia w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. Obecnie jest uczniem VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. H. Wieniawskiego tzw. “Szkoły Talentów” w Poznaniu. Kształci się pod kierunkiem prof. Alicji Kledzik.

Od najmłodszych lat bierze udział w konkursach krajowych i zagranicznych, których jest laureatem, zdobywcą czołowych miejsc i nagród: II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.S. Bacha (Gorzów Wielkopolski, 2002); Grand Prix, I miejsca i Nagrody Specjalnej na Konkursie dla Młodych Pianistów O Laur Paderewskiego (Kraków, 2002); I nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego (Kartuzy, 2003); I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego (Piotrków Trybunalski, 2003); II nagrody na Polsko-Niemieckim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2004); II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Pianistów (Narwa, Estonia, 2004); III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopin dla najmłodszych (Antonin, 2005, 2008); III nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Dzieci (Jelenia Góra, 2005); I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Stefańskiego i H. Czerny-Stefańskiej (Płock, 2004, 2006); I Premio Assoluto na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Racconigi, Włochy, 2006); VI nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (Warszawa, 2007); Laureat Estrady Młodych 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej (Słupsk, 2008).

Nikodem Wojciechowski wystąpił z recitalem na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Tydzień Talentów (Tarnów, 2003), VI Rosyjsko-Polskim Festiwalu Muzyki Klasycznej Dziecięca Akademia Muzyki (Moskwa, 2008).

Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Luksemburgu (D. Blumenthal), Nevada City w USA (J. Perry), Zakopanem (J. Stompel, W. Wojtal), Dusznikach Zdroju (J. Soriano, T. Ungar). Występował z recitalami w ważniejszych centrach muzycznych Polski, w Luksemburgu, USA, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Pianista jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Porozumienie bez Barier”, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.