Michal Szczepanski

Michal Szczepanski

Uczestnik XXXI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się w 1974. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w 1980 w POSM I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu u prof. Janiny Butor - pod jej kierunkiem otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Będąc uczniem prof. Butorowej był pięciokrotnie zdobywcą pierwszych nagród na różnych konkursach ogólnopolskich; był wielokrotnym stypendystą różnych fundacji, a także Towarzystwa im. Fryderyka Chopina (1991, 1992, 1993) i Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu (1991, 1995, 1997).

W 1997 roku ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza. Doskonalił swe umiejętności na międzynarodowych kursach pianistycznych pracując pod kierunkiem Prof. Wiktor Mierżanowa, prof. Andrzeja Jasińskiego i prof. Ryszarda Baksta. Obecnie jest adiunktem ze stopniem doktora w Katedrze Fortepianu swej macierzystej uczelni.

W 1995 r. otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach (Czechy), w 1999 - wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie im. F. Liszta we Wrocławiu, a w 2000 II nagrodę ex aeguo oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Aigasawa w Japonii (I nie przyznano); w 2001 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warnie (Bułgaria).

Występował na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju, wziął udział w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Tygodniu Talentów w Tarnowie, na Internationales Musikfest w Kreuth (Niemcy).

Michał Szczepański prowadzi czynne życie artystyczne - występuje w kraju i za granicą; koncertuje w Niemczech, Czechach i we Włoszech oraz w Anglii, Rosji, Finlandii, Szwajcarii i USA; nagrywa dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce i w Niemczech.

Od grudnia 1997 pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa im. Józefa Hofmanna; od jesieni 2002 jest prezesem tej organizacji.

Michał Szczepański ma wiele osiągnięć jako nauczyciel: jego uczniowie zdobyli ponad 40 nagród na różnych konkursach pianistycznych - krajowych i międzynarodowych, z czego niemal połowę - pierwszych; prowadzi seminaria i kursy pianistyczne oraz bierze udział w pracach jury oceniających konkursy i przesłuchania pianistów.