Marta Wryk

Uczestnik XXXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”
Mezzosopran. Urodzona w Poznaniu śpiewaczka ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Manhattan School of Music w Nowym Jorku.
W latach 2012–2015 była związana z Operą w Kolonii, gdzie występowała m.in. jako Cherubin w Weselu Figara, Smeton w Annie Bolenie, Hänsel w Hänsel und Gretel, Oberto w Alcinie, Gianetta w Eliksirze miłości, Mercédès w Carmen, Maddalena w Rigoletcie oraz Druga Dama w Czarodziejskim flecie.
W kolejnych latach artystka stworzyła ponad 40 ról na scenach niemieckich teatrów operowych. Do jej najważniejszych kreacji należą: Ascanio w Benvenuto Cellini Berlioza oraz Narciso w Agrippinie (Oper Theater Bonn), Suzuki w Madame Butterfly, Wellgunda w Złocie Renu, Siegrune w Walkirii (Hessisches Staatstheater Wiesbaden), Książę Orlofsky w Zemście nietoperza, Rosina w Cyruliku sewilskim, Varvara w Katii Kabanowej, Olga w Onieginie, Donna Elvira w Don Giovannim oraz Nicklausse w Opowieściach Hoffmanna (Theater Bielefeld).
W roli Hänsel w Hänsel und Gretel gościła również w teatrach w Hanowerze, Wuppertalu i Wiesbaden. Występowała także jako Dorabella w Così fan tutte na festiwalach w Polsce i we Francji.
W nadchodzącym sezonie usłyszeć ją będzie można w Theater Bielefeld, z którym związana jest na stałe, w rolach: Mrs Sedley w Peter Grimes, Lucia w La gazza ladra oraz Amando w Le Grand Macabre.
Na scenie koncertowej artystka zaprezentuje recital Mothers. Lovers. Revolutionists. Pieśni zapomnianych kompozytorek w Kolonii i Theater Schweinfurt oraz Folk Songs Luciano Berio w prestiżowej Tonhalle Düsseldorf.
Już jako studentka Manhattan School of Music koncertowała z takimi artystami jak Kevin Kenner, Anne-Marie McDermott czy Magdalena Baczewska. Występowała m.in. w Kölner Philharmonie, Tonhalle Düsseldorf, Stadthalle Bayreuth, Muziekcentrum w Gandawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Krakowskiej, Symphony Space w Nowym Jorku, Chopin Foundation w Miami oraz na festiwalach w Caramoor i Chautauqua w USA.
W Polsce współpracowała m.in. z Capellą Cracoviensis, Orkiestrą {oh!} Historyczną oraz wielokrotnie z Festiwalem Mozartowskim w Warszawie.
W 2022 roku artystka zrealizowała swój pierwszy autorski projekt: Das moderne Model / Nowoczesna Dziewczyna. Muzyczna opowieść o kobietach w Polsce i Niemczech w dwudziestoleciu międzywojennym. Spektakl łączący styl kabaretu lat 20. z refleksją na temat emancypacji i praw kobiet został zaprezentowany w Gdańsku, Kolonii, Sztynorcie, Schweinfurcie, Opolu, Warszawie i Berlinie.
W latach 2008–2012 Marta Wryk studiowała w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych pod opieką naukową prof. Michała Bristigera. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki i nauk humanistycznych została uhonorowana stypendiami Ministra Edukacji, Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich.
Obecnie artystka rozwija swoje zainteresowania humanistyczne, realizując liczne interdyscyplinarne i edukacyjne projekty. Prowadziła warsztaty z improwizacji i kreatywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy m.in. z Operą w Bonn, BTVN 2020, European University Alliance for Global Health, Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci oraz Wuppertal Bergische Musikschule.