Marta Wryk

Marta Wryk

Uczestnik XXXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Mezzosopran. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz nowojorską Manhattan School of Music. W sezonie 2011/2012 była członkiem Programu dla Młodych Artystów w Virginia Opera. Jej debiut w roli Aglaonice w Orfeuszu Philipa Glassa w reżyserii Sama Helfricha został zauważony przez krytyków The Washington Time oraz Washington Post. W latach 2012-2015 związana była z operą w Kolonii, gdzie występowała w rolach takich jak Cherubin w Weselu Figara, Smeton w Annie Bolenie, Hänsel w Hänsel und Gretel, Oberto w Alcinie, Gianetta w Eliksirze miłości, Mercédès w Carmen oraz Druga Dama w Czarodziejskim flecie. Artystyka gościnnie występowała m.in. w operze w Bonn w partii Ascanio w operze Berlioza Benvenuto Cellini, w Hessischen Staatstheater Wiesbaden w partii Suzuki w Madame Butterfly i Wellgundy w Złocie Renu i Zmierzchu Bogów oraz w Filhramonii Krakowskiej jako Dorabella w koncertowym wykonaniu Cosi fan tutte z Capellą Cracoviensis.

Młoda śpiewaczka prowadzi również ożywioną działalności koncertową. Jeszcze jako studentka Manhttan School of Music koncertowała z artystami takimi jak Kevin Kenner, Anne –Marie McDermott czy Magdalena Baczewska. Występowała m.in w Kölner Philharmonie, Tonhalle Düsseldorf, Stadthalle Bayreuth, Muziekcentrum w Gandawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Krakowskiej, Symphonie Space w Nowym Jorku, Chopin Foundation w Miami oraz w USA na festiwalach w Caramoor i Chautauqua.

Marta Wryk jest laureatką konkursów Marcelli Sembrich-Kochańskiej, Career Bridges w Nowym Jorku oraz finalistką konkursu Belvedere w 2014 roku. W 2009 roku zdobyła pierwszą nagrodę oraz dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we włoskiej Gorizii. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach wokalnych u Helen Donath, Elly Ameling, Ileany Cotrubas, Toma Krause, Diany Soviero i Heleny Łazarskiej.

W latach 2008-2012 studiowała w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych pod opieką naukową prof. Michała Bristigera.

Za swoje osiągnięcia w naukach humanistycznych oraz muzyce została nagrodzona stypendium Ministra Edukacji, Stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także stypendium Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich.