Maciej Piotrowski

Maciej Piotrowski

Uczestnik XXIX i XXXIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się w Vila do Conde, w Portugalii, w 1979 roku. Rozpoczął naukę w gry na fortepianie w szkole muzycznej w 1988 r., pod kierownictwem Joaquima Bento. Następnie studiował w Akademii Muzycznej im. Piusa X, gdzie był stypendystą Fundacji Dr Elias de Aguiar oraz studentem Margaridy Almeida i Felipe Silvestre. Studia w Akademii ukończył w 1998 r., otrzymując najwyższą notę. Kontynuował naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Lizbonie, w klasie Tani Achot, zasługując ponownie na najwyższe wyróżnienia. Jako stypendysta Fundacji Calouste Gulbenkiana kontynuowal studia na uniwersytecie w Kansas, w klasie Sequeira Costy, kończąc w 2005 r. “Master of Music in Piano Performance”. Na tymże uniwersytecie ukończył studia doktoranckie z wyróżnieniem.

Nagradzany w wielu konkursach, spośród których należy wspomnieć I nagrodę w “Międzynarodowym Konkursie Bartok-Kabalewski-Prokofiew” w 2003 r.; II nagrodę w “Konkursie na Interpretację w Estoril / Prémio El Corte Ingles” w 2009 r.; dwukrotnie w 2004 i w 2005 r. był laureatem “Kansas University Symphony Orchestra Concerto Competition”. Otrzymał nagrodę Accésit i nagrodę krytyki “Palau de la Música” (Barcelona), w duecie z wiolonczelistką Teresą Valente Pereira.

Zdobył pierwsze miejsce na Konkursie Młodych Pianistów 2010 w Lizbonie, otrzymując Nagrodę Chopina. Konkurs ten został zorganizowany po raz pierwszy, z okazji Roku Chopinowskiego, przez lizbońską orkiestrę Metropolitana, Teatr Sao Luiz oraz Ambasadę RP w Lizbonie. Miał wymiar międzynarodowy, a granicą wieku było 35 lat. Do konkursu zgłosiło się 14 kandydatów z całego świata, a do finału zakwalifikowało trzech Portugalczyków: Marta Menezes, Raúl Peixoto da Costa i Paulo Oliveira oraz Japończyk Tomohiro Hatta. Zwycięzcą został trzydziestojednoletni Paulo Oliveira, ale wszyscy finaliści wykazali się kunsztem interpretacji i wielkim zamiłowaniem do muzyki i postaci Fryderyka Chopina.

Występował jako solista, z towarzyszeniem orkiestry oraz z recitalami muzyki kameralnej w Portugalii, Hiszpanii, Andorze, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii i USA. W 2007 r. został zaproszony do uczestnictwa w Festiwalu Muzyki “Radio France” w Montpellier. W tymże roku wystąpił w Teatro Nacional D.Maria II w Lizbonie, z recitalem transmitowanym na żywo przez Program II Portugalskiego Radia.