Ludmil Angelov

Ludmil Angelov

Uczestnik XXXII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Ludmil Angelov Urodzony w Warnie, trzecim co do liczby ludności mieście Bułgarii, ukończył Państwową Akademię Muzyczną im. Pancho Vladigerova w Sofii. Studiował pod kierunkiem Viktorii Spassovej, Ludmily Stoyanovej, uczył go także fenomenalny pianista i pedagog Konstantin Stankovich, dawny asystent Pancho Vladigerova w jego klasie fortepianu. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, między innymi w Senigallia (Włochy, 1976), na Konkursie im. Fryderyka Chopina (Polska, 1985), Palm Beach International Competition (USA, 1990), Piano Masters (Monte Carlo, 1994) oraz World Piano Masters Tour (Francja, 1997).

Ludmil Angelov zadebiutował w 1999 r. recitalem w nowojorskim Lincoln Centre. Występował także w wielu innych największych salach koncertowych, jak w sali Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Salles Pleyel i Gaveau w Paryżu, Herkulessaal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, w Operze w Monte-Carlo, Brucknerhaus w Linzu, Auditorio Nacional w Madrycie, Auditori w Barcelonie, Palau de la Música w Walencji, w salach koncertowych konserwatoriów w Moskwie i w Mediolanie, w Pałacu Muzyki w Atenach oraz w Sali KBS w Seulu.

Muzyka Chopina jest stałym elementem jego kariery wykonawczej. W sezonie 1987-88 wykonał wszystkie utwory Chopina na fortepian solo w cyklu dwunastu recitali. Za to niezwykłe osiągnięcie otrzymał tytuł “Młody Muzyk Roku w Bułgarii”. Brał także udział w kilku najbardziej znaczących festiwalach chopinowskich w Belgii, Francji, Włoszech, Polsce (Antonin 1995, 1999), Serbii, Słowenii, Korei i U.S.A. W 1999 r. zaprezentował wszystkie utwory Chopina w Madrycie i innych miastach Hiszpanii; dziesięć lat później, w sezonie 2009-10, ponownie wykonał dzieła wszystkie Chopina w Hiszpanii i Bułgarii. Jego nagranie wszystkich rond i wariacji Chopina zostało uhonorowane nagrodą Grand Prix du Disque Chopin przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od 2006 Ludmil Angelov ma w swoim repertuarze kilka światowych premier utworów Nikolai Kapustina i obecnie uważa się go za jednego z wiodących interpretatorów muzyki tego kompozytora.

Ludmil Angelov dokonał nagrań dla wytwórni Danacord, France Classique, Gega New, Non Profit Music, Pentatone i RCA. Toccata Classics przygotowuje właśnie jego nagranie pięciu koncertów fortepianowych Pancho Vladigerova na trzech płytach CD. Jego występy są transmitowane przez stacje radiowe i telewizyjne w Europie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Korei.

Ludmil Angelov prowadzi klasy mistrzowskie na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii jako honorowy profesor. W listopadzie 2011 r. otrzymał medal Gloria Artis przyznany przez polskie Ministerstwo Kultury za swój wkład w międzynarodową promocję muzyki polskiej. Od 1992 r. mieszka w Toledo, gdzie jest dyrektorem artystycznym - założycielem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. Jest także założycielem festiwalu Piano Extravaganza w Sofii.

Stronę internetową artysty można znaleźć pod adresem www.ludmilangelov.com.