Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej Kulka

Uczestnik XXXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się w 1947 w Gdańsku. Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem Stefana Hermana. W 1971 uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych z wynikiem bardzo dobrym z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964 będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Nicolò Paganiniego w Genui - otrzymał tam dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. We wrześniu 1966 roku zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr, jak Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minnesota Orchestra, London Symphony, Concertgebouw z Amsterdamu, English Chamber i inne. Wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Brukseli, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym w Bonn, poświęconym Beethovenowi w 200. rocznicę urodzin kompozytora.

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku nagraniowym można wymienić między innymi koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego, a także sonaty i utwory wirtuozowskie. Brał również udział w nagraniach polskiej muzyki współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik, Bloch, Jabłoński i inni). Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Płyta z dwoma koncertami Szymanowskiego została uhonorowana w Paryżu w roku 1981 nagrodą Grand Prix du Disque. Za granicą często gra utwory polskich kompozytorów. Był pierwszym po Isaaku Sternie wykonawcą Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego - prezentował ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, głównie pod batutą kompozytora. Brał udział w wielu tournée zagranicznych z polskimi orkiestrami. Z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda objechał wielokrotnie niemal cały świat. Zajmuje się także kameralistyką, grając w zespołach i ze znanymi solistami.

W Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” występował już w latach 1989, 1991, 1996.