Kevin Kenner

Kevin Kenner

Uczestnik XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


KevinKevin Kenner Kenner dał się poznać światowej publiczności jako siedemnastolatek, gdy na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 1980 roku zdobył 10 nagród i nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego pianisty. Na Konkurs Chopinowski w Warszawie powrócił dziesięć lat później, tym razem - by go wygrać. Otrzymał jednocześnie nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza.

Na tym jednak nie kończy się lista konkursowych sukcesów Kennera. W 1990 roku pianista zdobył trzecie miejsce i nagrodę specjalną za najlepszą interpretację muzyki rosyjskiej na Konkursie Czajkowskiego w Moskwie. Inne konkursy, podczas których uhonorowano go nagrodami, to między innymi International Terence Judd Award ( Londyn 1990), Van Cliburn International Piano Competition ( Fort Worth, 1989) i Gina Bachauer International Competition ( Salt Lake City, 1988).

A jak rozpoczęła się przygoda Kevina Kennera z muzyką? Ponoć już jako siedmiolatek zdecydował, że zostanie pianistą. Choć jest Amerykaninem - urodził się 19 maja 1963 r. w Coronado w Kalifornii - miał dwóch polskich nauczycieli. Pierwszym z nich był Krzysztof Brzuza, nowosądeczanin, który przeniósł się do Kalifornii i tam pracował jako pedagog. Drugim - prof. Ludwik Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie, u którego Kenner kontynuował naukę z polecenia Krzysztofa Brzuzy. Kształcił się także u Leona Fleischera w Peabody Conservatory of Music oraz u Karla- Heinza Kaemmerlinga w Hohschule für Musik w Hanowerze.

Kevin Kenner występuje solo i jako kameralista. Koncertowal z tak znakomitymi orkiestrami jak Halle Orchester, BBC Symphony Orchestra, Filharmonia Berlińska, warszawska Filharmonia Narodowa, Filharmonia Czeska, brukselska Radiowo-Telewizyjna Orkiestra Symfoniczna, japońska NHK Symphony. Grał z orkiestrami amerykańskimi m.in. z San Francisco, San Diego, Salt Lake City, Kansas City, New Jersey, Rochester, Baltimore, St.Paul. Występował z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Sir Charlesem Grovesem, Andrew Davisem, Hansem Vonkiem, Jerzym Maksymiukiem, Kazimierzem Kordem, Jirim Belochlavkiem i Antonim Witem. Dyrygent Stanisław Skrowaczewski, artysta nagrywający z takimi sławami jak Artur Rubinstein, zapamiętał interpretację Chopina przez Kennera jako wyjątkowo wrażliwą i piękną.

Kevin Kenner gra muzykę kameralną z Tokio String Quartet, Endellion String Quartet, Fogler String Quartet, Panocha Quartet i innymi artystami. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii i USA. Od sześciu lat jest profesorem klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie. Jego dokonania pedagogiczne potwierdzają sukcesy jego studentów na międzynarodowych konkursach. Zasiada w jury prestiżowych imprez, m. in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azji, Międzynarodowego Konkursu Haliny Czerny-Stefańskiej w Aomori w Japonii, Krajowego Konkursu Chopinowskiego Fundacji Chopinowskiej w Miami w USA.

Artysta zarejestrował wiele wysoko ocenionych nagrań. Sukces odniosła m.in. płyta ze scherzami i preludiami Chopina ( ocena BBC Music Magazine) i album z utworami Ravela.

Wypróbowany przyjaciel Antonina - w Międzynarodowym Festiwalu “Chopin w barwach jesieni” występował już w latach 1988, 1990, 1996 i 1998.