Justyna Stępień

Justyna Stępień

Uczestnik XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym pod kierunkiem prof. Hanny Reymer. Ukończyła studia wokalne w klasie prof. Alicji Dankowskiej-Prawdzic w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1994-1998 brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego i Leopolda Spitzera.

Pierwszy kontakt z operą miała w wieku 9 lat na scenie Opery i Operetki w Bydgoszczy śpiewając duet Mädchen w Weselu Figara Mozarta. 17 kwietnia 1997 r. zadebiutowała partią Stelli w operze Chopin Giacomo Orefice’go na scenie operowej Teatru Narodowego w Warszawie. W tym samym roku brała udział w spektaklach teatralnych Noc listopadowa i Saragossa wystawionych przez scenę dramatyczną Teatru Narodowego.

Działalność koncertową rozwija od 1992 r. śpiewając m.in. w Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia, na Zamku Królewskim, w warszawskich Łazienkach, w Wilanowie, oraz na Wawelu. Była gościem takich festiwali jak Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim, Międzynarodowy Festiwal “Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Wieczory Wawelskie, Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, Mazowsze w Koronie - Staropolskie Wieczory w Zabytkach Architektury Mazowieckiej, Muzyka Polska w Zabytkach Warszawy. Współpracowała m.in. z zespołami Ars Nova, Canor Anticus, Kwartet Stroikowy Arundo, Filharmonia im. R.Traugutta, Zespół Muzyki Cerkiewnej przy Warszawskiej Operze Kameralnej.

Występowała wielokrotnie za granicą m.in. w: Japonii, Korei, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Libanie, Francji, na Litwie i Węgrzech.

Od września 1998 r. jako solistka Warszawskiej Opery Kameralnej jest wykonawczynią pierwszoplanowych partii w operach Mozarta, Haendla, Donizettiego. Jej pasją jest muzyka oratoryjno-kantatowa Mozarta i Bacha oraz pieśni Czajkowskiego, Rachmaninowa, Liszta, Schumanna, Schuberta, Chopina i Moniuszki.

Podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu “Chopin w barwach jesieni” w roku 2003 wystąpiła w programie “W salonie u księcia Antoniego”.