Jolanta Pszczółkowska-Pawlik

Uczestnik XXXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej oraz w klasie muzyki kameralnej Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Kształciła się również pod kierunkiem Barbary Michałowskiej, Anny Radziwonowicz oraz Włodzimierza Obidowicza. W czasie nauki w Średniej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera, przez 4 kolejne lata otrzymywała stypendium im. Fryderyka Chopina dla młodych i utalentowanych warszawskich pianistów. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Tatianę Nikołajewą oraz Johna Eliota Gardinera w ramach Bachakademie Stuttgart (1991).

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Ryszarda Karczykowskiego w Radziejowicach, Jadwigę Rappé oraz w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Przez wiele lat występowała również na koncertach i konkursach wraz ze swoim synem Łukaszem - wiolonczelistą, zdobywając nagrody i wyróżnienia jako pianistka, m.in. na Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu w 2000 roku. Występowała wielokrotnie na Zamku Królewskim w Warszawie na koncertach stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2008 roku wraz z Kirą Boreczko wystąpiła na inauguracji I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Haliny Słonickiej na Wigrach. Współpracuje z Mazowieckim Instytutem Kultury. Nagrywała dla radia i telewizji; koncertowała w kraju i zagranicą.

W roku 2012 nakładem wydawnictwa DUX ukazała się płyta, nagrana wraz z tenorem Karolem Kozłowskim, obejmująca cykl pieśni Franza Schuberta - “Die schöne Müllerin”. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii “Muzyka kameralna” oraz otrzymała wyróżnienie pisma “Hi-Fi i Muzyka” w rankingu najlepszych nagrań z muzyką klasyczną roku 2012. Uzyskała znakomite recenzje w krajowych, jak również międzynarodowych mediach, m.in. w “Opera News” (sierpień 2013) - piśmie wydawanym przez The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wydanie dystrybuowane jest na całym świecie, a sam projekt koncertowy był wykonywany na wielu prestiżowych koncertach i festiwalach.

Jolanta Pawlik jest także producentką płyt, m.in. albumu Włodka Pawlika “Night in Calisia”, uhonorowanego w roku 2014 Nagrodą Grammy.