Joanna Ławrynowicz

Joanna Ławrynowicz

Uczestnik XXXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej.

Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili Jej śmierci w 2001 roku.

Jest laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych

(Berlińskiego „Steinway&Sons” z 1990 r.; Chopinowskiego w Darmstadt w 1999 r.; Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa w 2000 r.; Brazylijskiego „Art Livre” w Sao Paulo w 2001 r.).

Od kilkunastu lat prowadzi bogatą działalność koncertową jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii). Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą, z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów.

Jako polska pianistka może poszczycić się ogromną aktywnością fonograficzną. Nagrała dla Acte Prealable już ponad 30 albumów płytowych. Są to m.in.: jedyny polski komplet dzieł solowych i kameralnych Fryderyka Chopina; wszystkie utwory na skrzypce i fortepian, na fortepian solo i koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego; komplet dzieł kameralnych i koncertów fortepianowych Henryka Melcera; utwory na fortepian solo Władysława Żeleńskiego; komplet dzieł kameralnych Józefa Elsnera; dzieła kameralne Zygmunta Stojowskiego. Większość zarejestrowanych przez artystkę utworów to światowe premiery fonograficzne. Jej płyty są wysoko cenione przez melomanów i krytyków muzycznych oraz zdobywają znakomite recenzje i wyróżnienia w renomowanych magazynach muzycznych na całym świecie.

Pianistka prowadzi seminaria i kursy zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w USA (Uniwersytet w Bloomington), Chinach, na Litwie, we Francji (Paryż, konserwatorium Boulogne Billancourt). Była także jurorem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. w Varenna we Włoszech i w Łucku na Ukrainie.

Joanna Ławrynowicz jest także autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Legitymuje się stopniem naukowym doktora habilitowanego nadanym przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie od 1998 r. prowadzi działalność pedagogiczną.