Jerzy Stryjniak

Jerzy Stryjniak

Uczestnik XXVII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Jerzy Stryjniak urodził się w Krakowie w roku 1958 w Polsce. Ukończył z wyróżnieniem Krakowską Akademię Muzyczną, gdzie studiował u profesorów: Ireny Rolanowskiej i Ludwika Stefańskiego. Po jego śmierci kontynuował studia z prof. Ewy Bukojemskiej. Studiował również u prof. Wiktora Mierznanowa i Rudolfa Kehrera oraz u Reginy Smendzianki. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień włącznie ze stypendium Fulbrighta, uhonorowany został stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Artist International) w Nowym Yorku w 1990 roku, a w roku 1983 pierwszą nagrodę na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i w Konkursie na Stypendia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był przewodniczącym jury w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Connecticut w 1994 roku i jurorem w konkursach pianistycznych w Nowym Jorku.

Koncertował z recitalami, jak również z orkiestrami w Niemczech, we Włoszech, Holandii, Belgii, Francji, na Węgrzech, w Japonii, Kanadzie, Arabii Saudyjskiej i w Kuwejcie. W Nowym Jorku Jerzy Stryjniak zadebiutował w roku 1990 w Cornegie Weill Recital Hall. The New York Times określił ten debiut jako “imponujący, oszałamiający i zdumiewający”. W jesieni tego roku zaproszony został ponownie do Carnegie Hall, w ramach obchodów jego stulecia (Centennial Season). W latach następnych wystąpił w Carnegie Hall jeszcze czterokrotnie. W 1992 roku miał zaszczyt występować z okazji przewiezienia z Cmentarza Arlington w Waszyngtonie prochów Ignacego Jana Paderewskiego do kraju. Polski ambasador wręczył mu wtedy Medal Paderewskiego. Otrzymał również tytuł Honorowego Prezydenta Miami Beach na Florydzie.

Uczestniczył w licznych festiwalach, jak na przykład ‘Die Polnische Woche’ w Kolonii w Niemczech, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny we Flandrii, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Neapolu, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal “Chopin w barwach jesieni” w Antoninie w roku 1985. W 2004 roku wystąpił z nadzwyczajnym recitalem na Międzynarodowym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także z orkiestrą na zakończenie festiwalu. Nagrał wiele płyt dla American Master Recording & Management. Nagrywał również dla “MUZY”, Polskiego Radia, Radia Wolna Europa, dla Głosu Ameryki i Telewizji Polskiej jak również dla różnych sieci telewizji amerykańskiej. W 2001 roku pianista występował z wielu recitalami z okazji 190 rocznicy urodzin Franciszka Liszta.

W roku 2006 J. Stryjniak nagrodzony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność charytatywną. W marcu 2008 roku miał recital w Carnegie Hall prowadzony przez światowej sławy profesora Juilliard School of Music Davida Dubala. Był on zorganizowany z okazji 30 rocznicy działalności artystycznej i 50. urodzin pianisty. Po recitalu Jerzy Stryjniak został uhonorowany medalem ‘Gloria Artis’ - nadanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest współzałożycielem i prezesem New York Conservatory of Music na Manhattanie. Prowadzi klasy mistrzowskie w Europie i USA. Ostatnio założył Stowarzyszenie Chopinowskie w Nowym Jorku, którego został prezesem.