Jerzy Rogalski

Uczestnik XXXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Wielce charakterystyczny wybitny polski aktor teatralny oraz małego i dużego ekranu. Przyszedł na świat 11 kwietnia 1948 roku, w niedalekiej od Antonina, Oleśnicy. W 1970 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. W latach 1970-74 występował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie-Słupsku, w latach 1974-75 w Teatrach Dramatycznych w Szczecinie. Od roku 1975 aktor Teatru im. Osterwy w Lublinie. Przez wiele lat związany z lubelskim kabaretem “Loża 44”. Grał w wielu polskich serialach środowiskowych, tematycznych i telenowelach. Pojawił się w jednym z części komedii przygodowej “Jak rozpętałem drugą wojnę światową” (1969) jako Jędrzej Grzyb, chłop przewożący bydło. Popularność zdobył rolą porucznika Waldemara Jaszczuka, siostrzeńca porucznika Zubka w serialu “07 zgłoś się” (1984, 1987). Grał w serialu “Plebania”, gdzie od 2000 roku wcielił się w postać Antoniego Tośka, ojca Hanki, brata Jerzego.

Na stałe pracuje w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie jest niewątpliwie największą gwiazdą-ikoną tejże sceny. W 2010 roku zagrał w filmie kinowym pt. “Erratum”.

O wszechstronności sztuki aktorskiej Jerzego Rogalskiego świadczy bogactwo, a przede wszystkim różnorodność kreowanych przez niego ról. Za dowód może posłużyć przykładowo ich zestawienie:

Filmografia: Jak rozpętałem drugą wojnę światową; Chłopi; Kaprysy Łazarza; Wiosna panie sierżancie; Lalka; Wszyscy i nikt; Droga; Popielec; 07 zgłoś się; Kogel-mogel; Galimatias, czyli kogel-mogel I; Kanclerz; Dwa księżyce; Cwał; Złotopolscy; Plebania; Quo vadis; Marszałek Piłsudski; Wesele; Niania (serial telewizyjny); Bracia Karamazow; Londyńczycy 2 ; Dom zły; Erratum; Śluby panieńskie; 1920. Wojna i miłość; Róża; 1920 Bitwa warszawska; Na dobre i na ; Byle w stronę ty; Carte Blanche i ostatnio: z 2015 roku - Życie jest piękne.

Ostatnie role teatralne: Biały Dmuchawiec - WIKTOR; Bóg - PISARZ-SCHIZOKRATES; Herkules i stajnia Augiasza - OBYWATELE ELIDY; Iwona, księżniczka Burgunda - KANCLERZ; Komedia Teatralna - OSCAR, inspicjent; Książę i żebrak - LORD HERTFORD / MARSZAŁEK; Kupiec wenecki - ANTONIO; Makbet - LEKARZ; Na końcu łańcucha - CZŁOWIEŃ/KTOŚ DO DUPY NIE PODOBNY; Mistrz i Małgorzata - PUBLICZNOŚĆ; Niewolnice z Pipidówki - DMUCHALSKI doktór; Sen nocy letniej - EGEUSZ, ojciec Hermii; Płatonow - TRYLECKI; Wiele hałasu o nic - BENEDETTO CIAMPA; Balladyna - SKIERKA; Noc wielkiego sezonu - SUBIEKT TEODOR; Sarmacja - WOŹNY I; Tartuffe albo Szalbierz - PAN GODZIC; Wesele - CZEPIEC; Widnokrąg - WUJEK WŁADEK, FULARSKI; Wszystko dobre, co się dobrze kończy - LAFEU; Zamknęły się oczy Ziemi - BISKUP;

Podwójny laureat Nagrody Wojewody Lubelskiego. W 1995 roku otrzymał nagrodę prezydenta Lublina z okazji obchodów 109 rocznicy otwarcia gmachu Teatru im. Osterwy w Lublinie oraz nagrodę Lubelskiego Oddziału ZASP-u z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zamieszkał na pięknym osiedlu w Lublinie. Ma dwóch synów: Dominika i Aleksandra.