Iwona Hossa

Iwona Hossa

Uczestnik XXIX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie w roku 1998 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej. Jest laureatką szeregu prestiżowych konkursów muzycznych, by wymienić tylko VI Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Ady Sari w Nowym Sączu (III Nagroda oraz specjalna Nagroda Mozartowska), 34. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Francesco Vinas w Barcelonie, VII Międzynarodowy Konkurs Mozartowski w Salzburgu czy Międzynarodowy Konkurs Wokalny “Maria Callas Grand Prix” w Atenach (nagroda główna - Grand Prix).

Brała udział w licznych mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez prof. Helenę Łazarską, prof. Jerzego Marchwińskiego, Ewę Podleś, Sylwię Geszty oraz Ryszarda Karczykowskiego. W 2000 r. została laureatką Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych “Orfeo 2000” w Hanowerze; rok później otrzymała Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych.

Od czasu swojego debiutu w 1996 r. (partia Violetty w “Traviacie” G. Verdiego) była solistką Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Występowała tam z powodzeniem w takich spektaklach, jak “Straszny dwór” (partia Hanny) i “Verbum nobile” (Zuzia) Stanisława Moniuszki, “Cyrulik sewilski” (Rosina) Gioacchino Rossiniego czy “Diabły z Loudun” (Philippe) Krzysztofa Pendereckiego. Obecnie współpracuje z operami w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, a także z Operą Narodową w Warszawie. Za partię Konstancji w “Uprowadzeniu z Seraju” W. A. Mozarta wystawianą w Operze Szczecińskiej otrzymała “Bursztynowy Pierścień”. Brała udział w festiwalach operowych w Carcassonne we Francji, w Wexford w Irlandii, w Rossini Opera Festival w Pesaro (Włochy) oraz dwukrotnie w Festiwalu Operowym w Bydgoszczy. Śpiewała premierowy spektakl “Strasznego dworu” Moniuszki w Teatrze Wielkim w Warszawie, z którym to teatrem odbyła też tourn?e po Japonii jako Violetta w “Traviacie” Verdiego. W czerwcu nagrała z warszawskim Teatrem Wielkim płytę CD z moniuszkowskim “Strasznym dworem”. Jest artystką wszechstronną: ma w swoim dorobku kilka recitali oraz liczne koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe oraz kameralne.