Ewa Warta Śmietana

Uczestnik XXIX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (Wydział Wokalno-Aktorski). Wystąpiła w partiach operowych: (Zerlina w Don Giovannim, Zuzanna w Weselu Figara, Bastienne w Bastien i Bastienne Mozarta, Rachela w Żydówce Halevy’ego, Frasquita w Carmen Bizeta), operetkowych takich, jak: Riquette w Wiktorii i jej huzarze Abrahama, Stasi w Księżniczce czardasza Kalmana, Hanna w Wesołej wdówce Lehara, a także Hudel z musicalu Skrzypek na dachu Bocka.

Oprócz regularnych partii wykonuje także szereg arii z oper, operetek, musicali, pieśni kompozytorów różnych epok, stylów i narodów, a także piosenek m.in. program Sex-Appeal zawierający zestaw przedwojennych piosenek ogródkowych i kabaretowych. Ma w repertuarze programy wokalne: Koncert wspomnień (pieśni i arie z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth), perły mozartowskiej muzyki, a także liczne pozycje sakralne.

Z myślą o niej współczesny kompozytor Adama Walaciński napisał cykl pieśni, których prawykonanie miało miejsce w czerwcu 2001 podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie.

Występuje na licznych festiwalach m.in.Europejskim Festiwau im. Jana Kiepury w Krynicy (na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Letnich Festiwalach Muzycznych w Krynicy Zdroju (organizowanych przez Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. J Kiepury). Festiwalu Muzycznego Dziedzictwa Narodów w Lądku Zdroju, Narodowym Polskim Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej “Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie, Festiwalach Muzyki Współczesnej i Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Porankach Wiedeńskich w Krakowie, festiwalach w Wisconsin Dells Parkway w USA, licznych prestiżowych koncertach w Polsce (Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel, Collegium Maius, Pałac Prymasowski w Warszawie, na kongresach esperantystów, w placówkach dyplomatycznych ) i poza jej granicami - kilkakrotnie w Austrii (na Uniwersytecie A. Brucknera i w Ratuszu w Linzu, Bazylice Św. Wawrzyńca w Enns-Lorch), wielokrotnie w Szwecji (recitale w Norrlandsoperan w Umea oraz Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie, Malmo), a także Izraelu, krajach byłej Jugosławii, na Węgrzech, w Niemczech, Słowacji, Rosji.

W maju 2009 roku na zaproszenie Chińskiego Ministerstwa Kultury oraz Ambasady RP w Pekinie odbyła (z towarzyszeniem pianistki Krystyny Man Li Szczepanskiej) tournée po Chinach występując w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych: Pekin - Forbidden City Concert Hall (Zakazane Miasto), Meizhou - Miejskie Centrum Sztuki Liang Sheng Ludu Hakka, Qingdao - Qingdao Concert Hall.

Z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wystąpiła w filmie biograficznym o dyrygencie Leopoldzie Kozłowskim, który w 1995 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. Latem 1999 roku została zaproszona do nagrania wokaliz w fonograficznym zapisie Pana Tadeusza na płytach CD. W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania CD, z bardzo zróżnicowanym repertuarem. W 2010 nagrała płytę CD “Nie wszystek umrę w 200. rocznicę urodzin - twórczość Chopina i dla Chopina” (FC003) oraz płytę DVD pod tym samym tytułem (FC004). Współwykonawcą tych ostatnich płyt jest pianistka Krystyna Man Li Szczepańska.

Oprócz działalności artystycznej Ewa Warta-Śmietana pełni funkcję prezesa Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, dyrektora (jedynego w Polsce pod względem merytorycznym) konkursu operetkowo-musicalowego im. Iwony Borowickiej, a także jest dyrektorem Majowego Festiwalu Muzycznego w Kazimierzu Dolnym.