Ewa Leszczyńska

Uczestnik XXXIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Należy do grona najbardziej interesujących osobowości swego pokolenia. Pochodzi z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych. Interesuje się muzyką, teatrem i tańcem. Wszechstronnie wykształcona; ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego. W tej samej uczelni rozpoczęła studia na Wydziale Wokalnym u Zofii Janukowicz-Pobłockiej, aby kontynuować je w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie u Margharet Hayward. Zamiłowana w muzyce wokalnej chętnie wykonuje również muzykę kameralną będąc cenionym partnerem zarówno śpiewaków m.in. współpracuje w duecie z basem Gianluca Buratto, z którym zdobyła nagrodę Rotary w 2008 roku, Katarzyną Tylnik, Davide Fior, jak i instrumentalistów. Jeszcze jako uczennica z powodzeniem występowała na wielu festiwalach i konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez A.Accucharro, P. Goulda, D. Baldwina, H. Muller-Molinari, T.Żylis-Garę, L. Giergievę, T. Berganze, J.Artysza ,U. Kryger, Ch.Lehman, J.Rappe, O. Pasiecznik, E. Podleś, Th.Quasthoffa, H.Holla,D.York , K.Kammerlander.

W latach 2007-2010 była członkiem Laboratorio Interdisciplinare di Musica e Spettacolo (Limes) w Mediolanie biorąc udział jako śpiewaczka, aktorka i tancerka w przedstawieniach teatralnych i operowych: “La Sagra della Primavera” reżyseria P. D’ Ascola,choreografia-S. Magniani “Idillio d’amore fra pastori” reżyseria - F.Crivelli, “Ivresses” reżyseria P. D’Ascola.

Jako śpiewaczka wykonywała partie solową w Exultate Jubilate W.A.Mozarta w Mediolanie (2010), zaprezentowała komplet pieśni F.Chopina podczas koncertu nagrywanego dla TV Watykan w Mediolanie, wykonała partię sopranową w arii koncertowej W.A.Mozarta - “Ch’io mi scordi di te”- Gdańsk Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej (2010) . W tym samym roku wzięła udział w scenicznym wykonaniu fragmentów “Membra Jesu nostri”-Buxtehudego (Lugano).

W 2012 roku jako śpiewaczka zdobyła pierwszą nagrodę na konkursie w Madesimo im. G. Carducci. Na tym samym konkursie była półfinalistka jako pianistka. Jest też zwyciężczynią nagrody Winner of ABA-Award 2012 -Austria Barock Akademie.