Eric Lu

Eric Lu

Uczestnik XXXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Pianista urodzony w Bostonie, w stanie Massachusetts. Laureat I nagrody na Amerykańskim Narodowym Konkursie Chopinowskim w Miami w roku 2015. W roku 2017 zdobył we Frankfurcie I nagrodę oraz nagrodę publiczności na International German Piano Award. W październiku 2015 roku na XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, plasując się na IV miejscu, został najmłodszym laureatem tego prestiżowego konkursu.

W efekcie swoich konkursowych sukcesów Eric Lu otrzymał wiele niezwykle atrakcyjnych propozycji koncertowych w ważnych salach i centrach muzycznych, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Auditorio Nacional w Madrycie, Alte Oper we Frankfurcie, Jordan Hall w Bostonie, Taipei National Hall, Beijing Concert Hall, Strathmore Music Center, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Krakowska; także na festiwalach Chopin i jego Europa, Festiwal Chopinowski w Dusznikach, Nohant Chopin Festival. Jako laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie odbył tournée po Japonii i Korei, występując w Seoul Arts Center, Tokyo Metropolitan Hall, Osaka Symphony Hall, Sapporo Arts Center i in.

W New York Classical Review napisano, że „Eric Lu jest młodym artystą o wyjątkowej wrażliwości muzycznej”, a Michael Moran po występie na Festiwalu w Dusznikach zwrócił uwagę na jego „świetlisty dźwięk, urzekającą i ekscytującą artykulację oraz legato i bel canto głęboko wzruszające”.

Eric Lu rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat u Dorothy Shi. Następnie, w New England Conservatory Preparatory School kształcił się pod kierunkiem Alexandra Korsantiji i Ramona Rivery. W roku 2013 wstąpił do Curtis Institute of Music w Filadelfii, gdzie odbywa studia pianistyczne u prof. Roberta McDonalda i Jonathana Bissa. Pozostaje także pod opieką artystyczną pianisty Dang Thai Sona.

Na drodze rozwoju jego talentu i kariery, zanim osiągnął tak znaczące sukcesy, zdobywał, poświadczające talent młodego pianisty, najwyższe nagrody na konkursach, m.in.: w Moskwie na International Chopin Competition for Young Pianists(2014 r.), Minnesota International e-Piano Junior Competition(2013), XII Ettlingen International Competition in Germany(2010).

Eric Lu, poza programami recitalowymi występuje z orkiestrami: Filharmonią Narodową w Warszawie, Staatskapelle Halle, National Philharmonic, Arthur Rubinstein Philharmonic, Orkiestrą XVIII wieku, Orquestra Clasica Santa Cecilia, New Jersey Symphony, Sinfoniettą Cracovia, Filharmonią Rzeszowską i Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach, Cincinnati Chamber Orchestra i in. Po wykonaniu III Koncertu Rachmaninowa podczas finału International German Piano Award w Darmstadter Echo pisano: „Lu otrzymał burzliwe oklaski za to niezwykłe wykonanie, oscylujące między melancholią a spiętrzonymi wyrazowo kulminacjami, gdy melodię tematów lirycznych prowadził z największą czułością, zaś partie wirtuozowskie grał dostatecznie klarownie, pomimo jakże bogatej i „gęstej” ich faktury”.

Debiutancką płytę CD Erica Lu wydał NIFC, z nagraniami zarejestrowanymi podczas XVII Konkursu w Warszawie 2015.