Edward Wolanin

Edward Wolanin

Uczestnik XL Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jako najmłodszy w historii uczelni student, w wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem prof. Jana Ekiera, prof. Bronisławy Kawalli.

Odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, jako członek polskiej ekipy, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Kilka lat później (1989) został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt.

Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła wszystkich epok. Występuje jako solista, kameralista oraz w programach z orkiestrami, w kraju i w wielu prestiżowych salach za granicą. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną. Na płytach chopinowskich nalazły się Preludia op. 28, Mazurki op. 30 oraz transkrypcje utworów kameralnych i Allegro de concert op. 46 na fortepian i orkiestrę symfoniczną. Cieszy się opinią jednego z naszych najznakomitszych interpretatorów muzyki Chopina obecnych czasów.