Dina Yoffe

Dina Yoffe

Uczestnik XXVIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Pochodzi z Rygi (Łotwa), gdzie rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Specjalnej Szkole Muzycznej. Naukę kontynuowała w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie, a następnie w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Wiery Gornostajewej, jednej z największych orędowniczek legendarnej szkoły Henryka Neuhausa. W latach 1989-1996 Dina Yoffe pełniła obowiązki profesora w Akademii Muzycznej Samuela Rubina na Uniwersytecie w Tel Awiwie (Izrael). Od 1995 do 2000 roku prowadziła zajęcia gościnne na Uniwersytecie w Aichi (Japonia) i klasę mistrzowską Yamaha w Paryżu, Nowym Jorku, Hamburgu i Tokio.

Zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Cleveland (USA), Kijowie, Odessie (Ukraina), Takamatsu (Japonia). Artystka jest honorowym członkiem Japońskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu i klas mistrzowskich w Moulin D’Andé we Francji. Od 2000 roku pianistka daje lekcje gościnne na Summit Music Festival w Nowym Jorku i prowadzi wiele kursów mistrzowskich we Francji, Niemczech oraz w Royal Academy of Music w Londynie. Jest profesorem w Międzynarodowej Akademii im. Antona Rubinsteina w Niemczech.

Dina Yoffe jest laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna w Zwickau w Niemczech (II nagroda) i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (II nagroda, 1975).

Artystka koncertowała w wielu krajach m.in.: we Francji, w Niemczech, Anglii, Rosji, Izraelu, Japonii, USA, Finlandii i Polsce. Współpracowała z wybitnymi orkiestrami pod batutą światowej sławy dyrygentów, jak: Israel Philharmonic Orchestra - Zubin Mehta, NHK Symphony Orchestre - Neville Marriner, Moskiewska Orkiestra Filharmoniczna - Valery Gergiev i Dmitri Kitajenko, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra - James DePreist, Kremerata Baltica Chamber Orchestra - Gidon Kremer. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Europie, Japonii i USA.

Dina Yoffe jest również aktywną kameralistką, grającą z wieloma słynnymi muzykami, jak: Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Michael Vaiman, Mario Brunello. Ma w swoim dorobku liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Są wśród nich: 24 Preludia (VD-VDC-1334), Fantazja f-moll i 19 Walców Chopina (CD-VICC-63), muzyka kameralna Schuberta (XCP-5026), dzieła Francka i Prokofiewa.