Dang Thai Son

Dang Thai Son

Uczestnik XXX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Wybitny międzynarodowy muzyk naszych czasów, wietnamski pianista Dang Thai Son został wyniesiony do czołówki świata muzycznego w październiku 1980 r., kiedy otrzymał pierwszą nagrodę i złoty medal na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Joko pierwszy azjatycki pianista wygrał ten najważniejszy międzynarodowy konkurs.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Hanoi pod kierunkiem swojej matki. Odkryty przez rosyjskiego pianistę Izaaka Katza, który odwiedził Wietnam w 1974 roku, kontynuował edukację muzyczną w Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie u Władimira Natansona, a następnie Dymitra Baszkirowa.

Od czasu zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim rozwijał międzynarodową karierę, która zaprowadziła go do uznanych na świecie sal koncertowych w ponad czterdziestu krajach, takich jak: Lincoln Center (Nowy Jork), Barbican Center (Londyn), Salle Pleyel (Paryż), Herculessaal (Monachium), Musikverein (Wiedeń), Concertgebouw (Amsterdam), Opera House (Sydney) i Suntory Hall (Tokio).

Koncertował z licznymi orkiestrami o światowej renomie, takimi jak Orkiestra Filharmonii Leningradzkiej, Montreal Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Drezdeńskiej, Staatskapelle Berlin, Orkiestra Symfoniczna w Baden-Baden, Orkiestra Filharmonii w Oslo, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Filharmonii w Helsinkach, Praska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna NHK, Sydney Symphony, Węgierska Państwowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii Moskiewskiej, Rosyjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, jak również Moskiewscy Wirtuozi, Sinfonia Varsovia, Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna w Zurichu, Szwedzka Królewska Orkiestra Kameralna oraz Ensemble Orchestral de Paris. Występował pod batutą Sir Neville’a Marrinera, Pinchasa Zukermana, Marissa Jansonsa, Ivana Fishera, Władimira Spiwakova, Dymitri Kitajenko, Jamesa Loughrama, Jiriego Belohlavka, Hiroyuki Iwaki, Ken-Ichiro Kobayashi, Pavla Kogana, Jerzego Maksymiuka, Sakari Oramo i Johna Nelsona.

Jego dorobek w dziedzinie muzyki kameralnej obejmuje występy z Oktetem Filharmonii Berlińskiej, Kwartetem Smyczkowym Smetany, Barrym Tuckwellem, Tsuyoshi Tsutsumi, Pinchasem Zukermanem, Borysem Bełkinem, Josephem Sukem oraz Aleksandrem Rudinem. Wystąpił również w duecie fortepianowym z Andriejem Gawryłowem.

Do najważniejszych wydarzeń w jego karierze można także zaliczyć udział w koncercie noworocznym (1995) z Yo Yo Ma, Seiji Ozawą, Kathleen Battle i nieżyjącym już Mścisławem Rostropowiczem, wielkim międzynarodowym wydarzeniu muzycznym zrealizowanym przez japońską korporację radiowo-telewizyjną NHK; koncert galowy inaugurujący obchody Roku Chopinowskiego w styczniu 1999 r., na którym był jedynym zagranicznym artystą zaproszonym do występu solowego z Orkiestrą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie; koncerty na ostatnim festiwalu Izaaka Sterna w Miyazaki w Japonii w 2001 roku, łącznie z trzema występami z Pinchasem Zukermanem; oraz występ specjalny na koncercie galowym otwierającym XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w którym brał również udział jako członek jury.

Dang Thai Son jest często zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na całym świecie - jak na przykład specjalny kurs w Berlinie w październiku 1999 r. gdzie uczył razem z Murrayem Perahią i Władimirem Aszkenazym.

Od 1987 roku jest profesorem wizytującym w Kunitachi Music College (Tokio), a obecnie wykłada także w Université de Montréal (Kanada). Zasiadał w jury tak prestiżowych konkursów jak konkurs w Cleveland (USA), im. Clary Haskil (Szwajcaria), w Hamamatsu (Japonia), im. Siergieja Rachmaninowa (Rosja), Piano Masters w Monte Carlo, im. Światosława Richtera (Moskwa), Fryderyka Chopina (Warszawa), C. Bechsteina (Niemcy) i w Villa-Lobos (Brazylia).

W sezonie 2007-2008 był członkiem jury międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. Vladimira Viardo (Dallas), IV konkurs w Chinach, im. Artura Rubinsteina (Tel-Aviv), i Jeunesses Musicales (Montreal).

Dang Thai Son nagrywał dla takich firm, jak Deutsche Grammophone, Melodya, Polskie Nagrania, CBS Sony, Analekta i Victor JVC. W październiku 2009 r. nagrał wszystkie mazurki Chopina na 2 płytach CD, w wytwórni Victor Entertainment Inc. w Japonii.

Dla zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego, sezon 2009-2010 był jednym z najbardziej ekscytujących w karierze ze względu na dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Artysta rozpoczął swoje tournée po Europie w lutym 2010 kilkoma koncertami z Czech Philharmonic Orchestra w Republice Czeskiej i z Orkiestrą XVIII wieku w Polsce. W 200. rocznicę urodzin Chopina, 1 marca, wystąpił wspólnie z Marthą Argerich i Yundim Li na koncercie galowym w Warszawie, na którym wykonał drugi koncert f-moll Fryderyka Chopina. W październiku 2010 r. Dang Thai Son ponownie został zaproszony do grona jury XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, między innymi razem z Marthą Argerich, Nelsonem Freire, Belą Davidovitch i Fou T’songiem.

Dang Thai Sonowi poświęcono biografię “Pianista kochany przez Chopina - Historia Dang Thai Sona” opublikowaną w 2003 roku przez Yamaha Music Media Corporation. Isaac Stern określił Mistrza “Autentyczny muzyk”.