Cezary Konrad

Uczestnik XXXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum - uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992. Pod koniec “studiów klasycznych” poświecił się muzyce jazzowej, a pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić jako współtwórca grupy Central Heating Trio (wraz z pianistą Filipem Wojciechowskim, 1989), z którą zajął I miejsce na festiwalu Jazz Juniors’90 w Krakowie oraz otrzymał I nagrodę na Festiwalu “Pomorska Jesień Jazzowa - Klucz Do Kariery” w 1990 roku. Central Heating Trio było również finalistą międzynarodowych konkursów jazzowych w roku 1990: “IX European Jazz Competition” w Leverkusen (Niemcy i “Europe Jazz Contest” Hoeliard (Belgia).

W roku 1995 nagrywa pierwszą współautorską płytę wraz z Susan Weinert - “Meeting in Krakow”; zakłada też swoją pierwszą grupę Cezary Konrad Quartet, z którą w 1999 roku nagrywa swoją pierwszą autorską płytę - “One mirror… many reflections” - wydaną w 2000 roku. Muzyka na tej płycie stylistycznie nawiązuje do dokonań Allana Holdswortha oraz zespołów Tribal Tech i Yellow Jackets.

Po dłuższej współpracy z Anną Marią Jopek, trwającej od roku 1998, w 2005 roku powstał nowy autorski projekt muzyczny, grupa - Cezary Konrad ‘ the NEW BAND. W ostatnich latach Cezary Konrad (CK) współpracuje z takimi formacjami muzycznymi jak Włodek Pawlik Trio, Krzysztof Herdzin Trio , a do marca 2007 roku Andrzej Kurylewicz Trio.

Poza wymienionymi już muzykami, Cezary Konrad występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, między innymi z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami takimi jak Karrin Allyson, Randy Brecker, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Paul Imm, Didier Lockwood, Pat Metheny, Nippy Noya, Susan Weinert.

Od roku 2006 Cezary Konrad występuje również z koncertami solowymi, podczas których w sposób niezwykle widowiskowy prezentuje publiczności magiczny świat instrumentów perkusyjnych. Projekt koncertów solowych wywodzi się z wieloletnich doświadczeń Cezarego Konrada jako pedagoga, wykładowcy i prowadzącego zajęcia na wielu warsztatach muzycznych zarówno na terenie Polski jak i Europy. Wśród wielu nagród i wyróżnień Cezarego Konrada - na uwagę zasługują: Nagroda “Mateusza” im. Mateusza Święcickiego przyznana przez Program III Polskiego Radia oraz Stypendium im. Krzysztofa Komedy przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, Wyróżnienia dla Najlepszego Muzyka Perkusyjnego od roku 2006 do 2009 w kategorii “Perkusista Jazz / Latin / Funk” wg ankiety czytelników czasopisma “Top Drummer”.Na swoim koncie ma blisko 100 nagranych płyt. Współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową.

W roku 2014, płyta z jego udziałem “Night in Calisia” zdobyła Nagrodę Grammy. Cezary Konrad od ponad dwudziestu lat pozostaje w czołówce najlepszych polskich perkusistów.