Anna Polony

Anna Polony

Uczestnik XXIX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Absolwentka Wydziału Aktorskiego (1960) i Wydziału Reżyserii Dramatu (1984) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. W latach 1960 - 1964 występowała w Teatrze im. J. Słowackiego, w Krakowie, potem od 1964 do 2002 w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie nadal występuje jako aktorka seniorka.

Wielka indywidualność polskiego teatru, symbolizuje najszlachetniejsze dokonania współczesnego aktorstwa - olśniewający talent, mistrzowski warsztat, najgłębiej pojętą etykę zawodową. Niemal od początku kariery związana ze Starym Teatrem (jedynie sezony 1960/61 - 1963/64 - Teatr im. J. Słowackiego). Pierwsze dziesięć lat w teatrze wyznaczył i określił artystce, mając zasadniczy wpływ na jej osobowość twórczą, Konrad Swinarski. Zagrała we wszystkich jego inscenizacjach wystawionych w Starym Teatrze.

Od 34 lat prof. Anna Polony wykłada w krakowskiej PWST, osiągając znakomite rezultaty pedagogiczne, przekazuje przyszłym aktorom, prócz tajemnic swego mistrzowskiego rzemiosła, ogromną pasję, drapieżność i siłę, jaka cechuje jej aktorstwo. W latach 1987 - 91 była prodziekanem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, w latach 1999 - 2002 prorektorem uczelni. Konrad Swinarski namówił artystkę do zajęcia się reżyserią. Udany debiut reżyserski - Dwoje na huśtawce W. Gibsona w 1974 r. - skłonił Annę Polony do podjęcia studiów reżyserskich, które ukończyła w 1984.

Zagrała w 21 filmach. Kreowała niezliczone role teatralne. Wielokrotnie odznaczana i nagradzana.

“Anna Polony jest wielkością w ruchu, energią kinetyczną w stałym rozwoju. Nadal jest - jak w czasach, kiedy ją kanonizowano na świętą teatru - burzą i żywiołem sceny. To warto pamiętać, wiedzieć, widzieć. Albo tylko - przypominać sobie. Z pociechą, że bywa i tak, że nie zawsze laur się kruszy i więdnie.” (Teresa Krzemień)