Anna Kutkowska-Kass

Anna Kutkowska-Kass

Uczestnik XXVII i XXVIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Śpiew solowy studiowała pod kierunkiem wybitnej polskiej śpiewaczki operowej Marii Fołtyn. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Śpiewa recitale arii i pieśni oraz repertuar oratoryjno-kantatowy i symfoniczny, zyskując uznanie publiczności i krytyki. Wykonuje większość arii operowych i oratoryjnych na głos koloraturowy. W repertuarze posiada utwory od baroku poprzez klasykę, romantyzm do muzyki współczesnej, w tym pieśni kompozytorów polskich (Moniuszko, Chopin, Karłowicz, Friedman, Szymanowski, Czyż), kompozytorów słowiańskich, niemieckich (Schubert, Schumann, R. Strauss), kompozytorów francuskich (Poulenc, Fauré).

Dla telewizji “Polonia” nagrała pieśni polskie Ignacego Friedmana. W 2004 r. wystąpiła w Akademii Muzycznej w Warszawie wykonując cykl pieśni “Shihaikai” Aleksandra Kościówa do słów japońskiego poety Basho Matsuo. W 2005 r. wzięła udział w Europejskim Festiwalu Operowym im. Jana Kiepury w Krynicy oraz w Festiwalu Muzyki Współczesnej w Sopocie, gdzie wykonała “Siedem wczesnych pieśni” Albana Berga. W 2006 r. koncertowała w Pradze z muzyką kompozytorów polskich, a w Studio S-1 Polskiego Radia w Warszawie wzięła udział w koncercie dla uczczenia dodekafonistów. W 2006 r. zadebiutowała na scenie Opery Narodowej-Teatru Wielkiego w Warszawie wykonując partię Królowej Nocy w premierowym przedstawieniu “Czarodziejskiego fletu” Mozarta pod kierownictwem muzycznym Kazimierza Korda, w reżyserii Achima Freyera. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie wystąpiła również w partii Królowej Nocy.

W 2007 r. wystąpiła w Operze Śląskiej w partii Donny Anny w przedstawieniu “Don Giovanni”. Mozarta, otwierającym tydzień jubileuszowych obchodów 50-lecia pracy artystycznej Wiesława Ochmana. Wzięła również udział w koncercie galowym zamykającym te uroczystości. W tym samym roku w Filharmonii Lubelskiej wykonała pieśni Albana Berga podczas XI Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego, w Pradze z czeską Orkiestrą Berg zaśpiewała cykl pieśni Szymanowskiego “Słopiewnie”, a “Stabat Mater” Szymanowskiego i “Litanię” wykonała z Radomską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Przemysława Zycha. Na scenie Opery Narodowej występuje w “śpiewniku domowym Moniuszki - Salonie Marii Fołtyn”. W 2008 r. w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym wzięła udział w koncercie poświęconym Marcelinie Sembrich-Kochańskiej. W marcu 2008 r. wystąpiła w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, uczestnicząc w wykonaniu “Requiem” Mozarta pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

W kwietniu 2008 r. wykonała po raz pierwszy partię Hanny w “Strasznym dworze” Moniuszki.