Alexey Botvinov

Alexey Botvinov

Uczestnik XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Alexey Botvinov należy do najznakomitszych pianistów naszych czasów. Jest on nie tylko jednym z najbardziej uznanych interpretatorów utworów Rachmaninowa, ale także wielu innych kompozytorów różnych epok stylistycznych. W repertuarze ma ponad 30 koncertów fortepianowych. Jako jedyny pianista na świecie, słynne Wariacje Goldergowskie Bacha wykonał ponad 290 razy.

Pianista koncertował w ponad 40 krajach, w programach recitalowych oraz ze znakomitymi orkiestrami w prestiżowych salach: w berlińskiej Filharmonii, londyńskiej Wigmore Hall, Tonhalle – Zurich, w Moskiewskim Domu Muzyki i wielu innych miastach Europy i Azji. Jego koncert w Filharmonii Kijowskiej w roku 2006 został uznany na artystyczne wydarzenie roku.

Alexey Botvinov posiada od listopada 2015 tytuł honorowy „Narodowego Artysty Ukrainy”, jako symbol „najwyższego – uduchowionego artyzmu”, przyznawany tym, którzy „wnoszą trwały wkład do kultury światowej”.

Urodził się w Odessie, w rodzinie muzycznej. Tam studiował w konserwatorium. Jego profesorami byli: S. Mogilewskaja i A. Kardaszow. Następnie studiował w Konserwatorium Moskiewskim, w klasie słynnej W. Gornostajewej. W latach późniejszych korzystał z rad sławnego pianisty A. Weissenberga. Legitymuje się tytułem laureata I Konkursu im. S. Rachmaninowa w Moskwie, VIII Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku oraz I Konkursu im. Clary Schumann w Düsseldorfie. W 1993 roku wykonał z dużym sukcesem, na otwarcie sezonu w Tonhalle w Zurichu, I Koncert fortepianowy P. Czajkowskiego przy współudziale Orkiestry Symfonicznej Radia Moskiewskiego pod. dyr. V. Fiedosejewa.

W latach 1994-96 przebywał w Düsseldorfie, gdzie podjął współpracę ze słynnym choreografem baletowym Heinzem Spoerli, kontynuowaną w późniejszych latach (1996 – 2012) przy 20 różnych projektach z muzyką Bacha (Wariacje Goldbergowskie), Mozarta, Schumanna, Chopina, Strawińskiego i in. Spektakle te z wielkim sukcesem były prezentowane w większości krajów europejskich, w Kanadzie, Południowej Afryce, w Chinach. Wówczas to, wielokrotnie wykonując Wariacje Goldbergowskie, zwrócił na siebie uwagę mistrzowską ich interpretacją. Po spektaklu w Deutsche Oper (2001 r.) napisano: „porywająco zagrana partia fortepianu”. Podobnie przyjęto nagranie płytowe tego dzieła, które w rankingach prasy szwajcarskiej utrzymywało się na wysokiej pozycji, tak samo jak, uznana za płytę miesiąca - płyta „Botvinov play Rachmaninoff” z 2002 r.

Latem 2003 r. Alexey Botvinov otrzymał nominację Artysty Rezydenta Murten Classic Festival w Szwajcarii, dając tam osiem różnych koncertów.

W roku 2006 odbył długie tournée w Chinach (Hong Kong, Singapur, Kuala Lumpur, Dżakarta, Taiwan) z Orkiestrą Kameralną w Zurichu i z Królewską Filharmonią Flandryjską.

W latach 2009-2010 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Narodowej Opery w Odessie, kiedy to z sukcesem wystawiono wiele znakomitych dzieł, m.in. Turandot pod dyr. C. von Goetza czy balet Nureyev forever z solową partią fortepianu wykonywaną przez Botvinova. Były to udane próby wprowadzenia na sceny operowe Ukrainy spektakli medernistycznych.

W roku 2010 Patriarcha Ukrainy – Vladimir wręczył Alexeyovi Botvinovovi Order św. Dimitra „za wielki wkład do kultury Ukrainy”.

W ostatnich latach Botvinov wiele eksperymentuje w poszukiwaniu nowych rozwiązań w prezentowaniu muzyki klasycznej, jak w projekcie “Visual Reality of Music”, polegającym na tworzeniu misterium z połączenia muzyki i multimedialnych efektów wizualnych. Podczas jego realizacji w Moskwie, Kijowie, Odessie i kilku innych miastach, spotkało się to z niezwykle żywym odbiorem publiczności. W roku 2010 realizował, śmiało pomyślany projekt, “Goldberg Reloaded”, łączący mistrzowskie dzieło Bacha z rytmami orientalnymi, z udziałem światowej sławy perkusisty Burhana Ocala, co w Paryżu, Zurichu, Istambule, Moskwie, Bazylei, Abu-Dhai i na Montreux Jazz-Festival, zostało uznane za wydarzenie. W roku 2010, w oparciu o nowelę “The Light and the Dark”, współczesnego rosyjskiego pisarza Mikhila Shishkina, zaprezentował spektakl teatralny, w którym recital pianisty jest połączony z grą dwóch aktorów dramatycznych, co okazało się dużym sukcesem zarówno w teatrach Ukrainy i Rosji, jak kilku krajów europejskich.

W czerwcu 2015 roku Botvinov, jako dyrektor artystyczny i generalny producent, zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Odessa Classics”. Jego formuła programowo-artystyczna, łącząca wiele dziedzin sztuki, została oceniona przez krytykę lokalną i zagraniczną jako nowe, zgodne z duchem czasu podejście do muzyki klasycznej, by mogła ona być wciąż atrakcyjna dla publiczności, również w XXI wieku.