Albert Díaz

Albert Díaz

Uczestnik XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się w Palma de Mallorca, gdzie uczył się gry na fortepianie u Emili Muriscot. Następnie studiował w Paryżu w École Normale de Musique Alfred Cortot w klasie Nelson Delle-Vigne. Ukończył z I nagrodą Conservatoire of the Balearic Islands. Jest laureatem nagród na konkursach muzycznych, m.in. I nagrody na V International Piano Competition in Eivissa. Otrzymał także nagrodę Hrabstwa Miami Dade-County.

Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in.: Joaquín Achúcarro, Ian Hobson, Dominique Merlet, Boaz Sharon, Einar Steen Nokleberg, Jacques Lagarde, Aldo Cicco-lini. Koncertuje w prestiżowych salach w Montrealu, w Nowym Jorku, Rzymie, Genewie, Paryżu i wielu innych centrach europejskich; również na międzynawowych festiwalach: International F. Chopin Festival in Valldemossa, International Paderewski Festival in Warsaw, Caserta International Chopin Festival in Naples. Ponadto miał występy dla renomowanych fundacji i instytucji finansowych, jak: Marcelino Botín Foundation in Santander, Foundation for Iberian Music in New York, „La Caixa” Foundation in Catalonia and „Sa Nostra”, Cultural Center in the Balearic Islands.

Jako solista koncertował z Deutsch-Französisches Kammerorchester, Symphony Orchestra of the Balearic Islands, Kammerphilharmonie Baden Würtemberg, Solistes de Mallorca Chamber Orchestra. Nagrywał dla RTV-Balears, RNE, Catalunya Radio i kilku innych zagranicznych stacji telewizyjnych.

Na płyty CD, z pianistą Xavierem Mutem, nagrał wszystkie utwory na 4 ręce i na 2 fortepiany Fryderyka Chopina, w tym po raz pierwszy w historii fonografii Grand Duo Concertant na tematy z opery Robert Diabeł Meyerbeera. W swym dorobku fonograficznym ma również kompakt z muzyką na głos i fortepian oraz płytę monograficzną z utworami majorkańskiego kompozytora Roma Alísa, która spotkała się ze znakomitą oceną krytyki muzycznej.

Obecnie Albert Díaz łączy działalność koncertową z funkcją Dyrektora Konserwatorium Superior de Música of the Balearic Islands w Palma de Mallorca.