Viola Łabanow

Viola Łabanow

Uczestnik XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Studia klawesynowe ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w 1985 r. Jest laureatką Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Wiedzę w zakresie muzyki dawnej pogłębiała na licznych kursach mistrzowskich. Specjalizuje się w realizacji basso continuo, zwłaszcza w muzyce operowej.

Od 1985 r związana z Warszawską Operą Kameralną. Brała aktywny udział w przygotowaniu i wykonaniu wszystkich dzieł scenicznych Mozarta. Od pierwszego Festiwalu Mozartowskiego w 1991 r akompaniuje w recytatywach w większości spektakli tego cyklu. Równie intensywnie uczestniczy w festiwalach oper Rossiniego oraz oper barokowych. Realizuje basso continuo w przedstawieniach przygotowanych przez Wł. Kłosiewicza (cykl C. Monteverdiego, F. Caccini, J. Stefani, A. Scarlatti, J.F. Haendel) oraz J. Żaka (J. Blow).

Koncertuje jako solistka i kameralistka. Występowała w wielu krajach Europy, w Izraelu, Libanie, Kanadzie i Japonii.

Brała udział w ważnych festiwalach m.in. Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festival Radio France w Montpellier, festiwal mozartowski w Madrycie, Dresdner Musikfestspiele, Festiwal Muzyki Dawnej w Warszawie, Al Bustan International Festiwal Beirut, Festiwal Kultury Polskiej w Kanadzie. Występowała z wieloma wybitnymi muzykami i zespołami. Zapraszana jest do przygotowania i wykonania recytatywów w operach barokowych i klasycznych przez teatry w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe.

Występuje również jako pianistka. Akompaniuje śpiewakom w koncertach arii operowych i pieśni.

W jej poszukiwaniach muzycznych znaczące miejsce ma muzyka polska okresu przed Chopinem. Przygotowała szereg koncertów z pieśniami i piosenkami staropolskimi oraz monograficzne koncerty z pieśniami M.K Ogińskiego, A.Radziwiłła i J. Elsnera.

Uczestniczyła w pierwszym współczesnym wykonaniu niedawno odnalezionych pieśni Karla Loewe.Pod jej kierownictwem wykonano w roku 2002 w wersji kameralnej fragmenty opery “Faust” Antoniego Radziwiłła na festiwalu w Antoninie. W następnym roku zaprezentowała ze współpracownikami także podczas Międzynarodowego Festiwalu “Chopin w barwach jesieni” w Antoninie swój program zatytułowany “W salonie u skiecia Antoniego”. W 2005 przygotowała muzycznie i poprowadziła spektakl “Livietta e Tracollo”G.Pergolesiego w reżyserii J.Stokalskiej .

Jest prezesem fundacji na rzecz rozwijania muzykalności Polaków “Muzyka jest dla wszystkich”.