Silvia Weiss

Silvia Weiss

Uczestnik XXIX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodzona w Wiesbaden; studia wokalne odbyła w Hochschule der Künste w Berlinie, gdzie wykładali m.in. Donald Grobe i Aribert Reimann. Uczestniczyła też w licznych kursach mistrzowskich (m.in. Ileans Cotrubas, Klesie Kelly, Reri Glist, Irmegard Hartmann).

Poczynając od roku 1999 siega po coraz ambitniejszy repertuar koncertowy i operowy. Jako śpiewaczka występuje na wielu renomowanych festiwalach (Salzburg, Wenecja, Drezno, Berlin, Graz, Poczdam, Ludwigsburg). Śpiewała ze słynnymi dyrygentami i orkiestrami, jak Nikolaus Harnoncourt i Berliner Philharmoniker, Marek Janowski i Deutsches Symphonie-Orchester i Dresdner Phiharmonie, Michael Gielen i Konzerthausorchester Berlin, Igor Bolton i Salzburg Mozartem Orchestra, Jun Märkl i Monachijska Orkiestra Radiowa.

Szeroka jest skala zespołów, z którymi współpracowała: od Akademie fűr Alte Musik Berlin, Wiener Akademie, Concerto Kőln, Scharoun Ensemble, Musica Viva Dresden po Ensemble Neue Musik Berlin i Ensemble Avantgarde Lipsk; były tez chóry radiowe Berlina i Monachium, Kreuzchor Drezno, Thomanerchor Lipsk czy RIAS Kammerchor.

Imponująca jest jej kariera jako śpiewaczki operowej, zarówno ze względu na mnogość kreowanych ról (w takich znanych operach jak Don Giovanni, Łucja z Lammermooru, Uprowadzenie z seraju, Rigoletto, Traviata, Zemsta Nietoperza, Czarodziejski flet, Parsifal i mniej znanych jak np. Henzego Elegia dla młodych kochanków, Mojżesz i Aron Schőnberga), jak też scen operowych (Wiedeń, Graz, Bruksela, Drezno, Nicea, Wuppertal, Szwerin, Altenburg, Tuluza, Lipsk, Neapol, a nawet Honduras).

Artystka wykonuje tez muzykę oratoryjną. Szczególnie intensywnie poświęca się jednak wykonawstwu muzyki kameralnej i rozszerzaniu repertuaru pieśniarskiego.