Radosław Sobczak

Radosław Sobczak

Uczestnik XXXIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się w 1981 roku w Piszu. W roku 2006 ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Uzupełnił studia muzyczne u prof. Victora Macarova. Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego “Halina Czerny- Stefanska in memoriam” w Poznaniu (2008). Został wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie im. F Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł “Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m. in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smedzianki oraz stypendium Fundacji “Crescendum est Polonia”.

Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich jak i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival “Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy) , Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Węgry).

W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall, uświetnił obchody przyjęcia Polski do Unii Europejskiej podczas koncertu dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu w 2003 roku. W grudniu 2007 został zaproszony do występu na gali sylwestrowej w Operze Narodowej w Warszawie.

Jest pierwszym polskim pianistą, który wystąpił w Maskacie(Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie; koncert odbył się w hotelu Crowne Plaza w 2010 r. W 2011 jego wykonanie koncertu Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD. Koncertowal w takich krajach jak ; Polska, Niemcy, Francja, Czechy, Włochy, Rosja, Szwajcaria, Izrael, Palestyna , Arabia Saudyjska, Australia, Korea, Chiny i USA.

Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. W latach 2010-2012 był Profesorem na Chopin- Keimyung University w Daegu, w Korei. Obecnie, zajmuje stanowisko asystenta na Uniwersytecie Muzycznym im . F. Chopina w Warszawie.

W Międzynarodowym festiwalu Chopin w barwach jesieni wystąpił po raz pierwszy w roku 2002.