Philippe Giusiano

Uczestnik XXXVII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Artysta – Rezydent 37. Międzynarodowego Festiwalu

Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest cenionym w świecie muzycznym interpretatorem dzieł polskiego kompozytora. W 1990 roku podczas XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, mając zaledwie siedemnaście lat, zajął ósme miejsce, a pięć lat później odniósł pełny sukces wygrywając konkurs i stając się ulubieńcem publiczności i krytyków muzycznych. Po tym jak została wydana jego pierwsza płyta z nagraniami dzieł Fryderyka Chopina, w prasie można było przeczytać między innymi: „…można odnieść wrażenie, że właśnie tak grał sam Chopin” (O. Bellamy - Le Monde de la Musique).

Po sukcesie odniesionym w jednym z najsłynniejszych konkursów na świecie artysta rozpoczął aktywną działalność koncertową, będąc zapraszanym do największych sal koncertowych: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatr w Weronie, La Scala w Mediolanie, Théâtre des Champs-Elysées, Salle Gaveau w Paryżu i Suntory Hall w Tokio.

W 2010 roku odniósł ogromny sukces we Francji, Hiszpanii, Japonii, Polsce, Skandynawii i na Bliskim Wschodzie, wykonując wszystkie dzieła Fryderyka Chopina skomponowane na fortepian i orkiestrę, jak również większość dzieł solowych.

Był gościem wielu festiwali muzycznych we Francji (La Roque d’Anthéron, La Chaise-Dieu, Aix-en-Provence, „Chopin chez George Sand” w La Châtre, Chopin Festival w Bagatelle, Festiwal Berlioza) i poza jej granicami (Ravello we Włoszech, Ruhr w Niemczech, w Antoninie i w Dusznikach Zdroju). Występował w wielu krajach Europy (Niemcy, Austria, Polska, Włochy, Portugalia, Dania, Litwa, Holandia), a także w Japonii, Maroku, Kanadzie, USA i na Bliskim Wschodzie, w towarzystwie znakomitych orkiestr pod batutą wybitnych dyrygentów, jak: Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Philippe Entremont, Kazimierz Kord, Yutaka Sado, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow.

Jego interpretacje utworów Chopina i Rachmaninowa nagrane na płyty CD otrzymały wysokie oceny krytyki i cieszą się popularnością wśród melomanów. Ostatnie nagranie z utworami Chopina „24 Preludia i 24 Etiudy” zbiera same pochlebne recenzje.

„Słuchając Chopina w jego wykonaniu można odnieść wrażenie, że dotyka się samej istoty muzyki. Jest to niezapomniane przeżycie!” (Mathias Heizmann – Arte). Jego najnowszy album, wydany w 2017 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, poświęcony jest wczesnym utworom Chopina.

Philippe Giusiano urodził się 8 stycznia 1973 roku w Marsylii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Studiował w Conservatoire National de Region de Marseille pod kierunkiem Odile Poisson i Pierre’a Barbizeta. Mając 16 lat ukończył Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Jacques’a Rouviera.

W 1993 roku otrzymał stypendium, które umożliwiło mu odbycie studiów u prof. Karl-Heinza Kämmerlinga w salzburskim „Mozarteum”. W tym czasie zwyciężył w wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Oprócz ożywionej działalności koncertowej Philippe Giusiano jest regularnie zapraszany, aby prowadzić kursy mistrzowskie w Polsce i Japonii. Jest także gościnnym profesorem w Heisei Music College w Kumamoto (Japonia).

„Nieskazitelny i niezwykle precyzyjny pianista, który nigdy nie stara się dodać żadnych zbędnych subiektywnych elementów” (Georges Gallician - La Provence).

W roku 2012 Philippe Giusiano otrzymał medal honorowy miasta Marsylia.

W Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie uczestniczył już w latach 1997 i 2002.