Paweł Pańta

Uczestnik XXXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego oraz warszawskie Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego u Zbigniewa Wegehaupta. W 1994 roku rozpoczął współpracę z Polską Orkiestrą Radiową. Rok później stał się członkiem prowadzonej przez Claudio Abbado Gustav Mahler Jugendorchester, z którą występował na BBC Proms i Berliner Festspiele. W latach 1996-1998 grał w międzynarodowej orkiestrze Philharmonie der Nationen, biorąc udział w ponad stu koncertach w Niemczech, USA, Chinach i Rosji.

Od 1998 roku współpracuje z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia; nagrał z tym zespołem i Karolem Radziwonowiczem dwie płyty poświęcone twórczości Chopina. Koncertując z Kwartetem Prima Vista miał okazję towarzyszyć takim solistom, jak Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Jan Stanienda, Tytus Wojnowicz, Władysław Kłosiewicz i Jadwiga Kotnowska.

Jako muzyk jazzowy występował w zespołach Andrzeja Kurylewicza, Zbyszka Namysłowskiego, Włodka Pawlika, Marcina Małeckiego, Wojtka Majewskiego, Roberta Majewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Jest laureatem III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Ma na swoim koncie zarówno płyty jazzowe, jak i klasyczne. Wielokrotnie brał udział w nagraniach Włodka Pawlika, m.in. “Sonetów Szekspira” (2004), “Anhellego” (2006) czy nagrodzonego Grammy 2014 “Night in Calisia” (2012). Z Filip Wojciechowski Trio zarejestrował kilka albumów, w tym “Romantic Meets Jazz” (2003), “Chopin” (2010), “Moments” (2011). Uczestniczył z Orkiestrą Sinfonia Viva w dwuczęściowym projekcie z muzyką filmową “Muzyka i Ekran” (Vol.1/1999, Vol.2/2001). Będąc członkiem Tria Marcina Małeckiego, nagrał wysoko oceniony przez krytykę album “Odyseja Kosmiczna” (2005).