Orkiestra Filharmonii Kaliskiej

Orkiestra Filharmonii Kaliskiej

Uczestnik XXVI, XXVII i XXVIII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów w kraju. Występowała z najwybitniejszymi polskimi solistami i dyrygentami jak: Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Leszek Możdżer, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Izabela Kłosińska, Bernard Ładysz, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Bogusław Madey.

Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Bursztynowy Szlak”, podczas którego z jej orkiestrą wystąpią międzynarodowej sławy artyści: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Jadwiga Rappe, Avri Levitan, Marc Kadin, Dimitri Vasiliev, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski. Filharmonia organizuje także letni Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu. Podczas ostatnich sezonów była animatorem nowych projektów muzycznych jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, a także nowych kompozycji i opracowań. Na zamówienie zespołu Mariusz Matuszewski dokonał pierwszego w historii opracowania na orkiestrę symfoniczną “24 preludia” Fryderyka Chopina. Kolejnym zamówieniem było “Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza, które odniosło duży sukces.

Od wielu lat orkiestra towarzyszy wirtuozom światowej pianistyki podczas koncertów inaugurujących kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu “Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. Zespół zapraszano również do udziału w Chanterelle Festival. Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska.

U progu nowego tysiąclecia, dzięki wspólnej inicjatywie Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Kaliskiej powstała Scena Operowa w Kaliszu. Dzięki temu melomani z terenu południowej Wielkopolski mieli jedyną możliwość wysłuchania dzieł operowych: Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giacomo Pucciniego, Ludwiga van Beethovena, Gaetano Donizettiego.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt, a pierwsza z nich (1999 r.) z Pasją wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha jest pierwszym polskim nagraniem całej Pasji. Dorobek nagraniowy wzbogacił się w kolejnych latach. Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek. W tym roku orkiestra już po raz dziesiąty będzie uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu “Chopin w barwach jesieni”.