Oliwia Grabowska

Oliwia Grabowska

Uczestnik XXX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Oliwia Grabowska jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Pianistyczne umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach i warsztatach pianistycznych w Polsce i za granicą prowadzonych przez przez tak wspaniałe indywidualności muzyczne jak m. in.: Wiktor Mierżanow, Jerome Rose, Józef Stompel, Wojciech Świtała, Grzegorz Kurzyński, Viera Nossina, Alicja Paleta-Bugaj, Bronisława Kawalla, Jerzy Sterczyński, Jerzy Marchwiński, Bruno Canino, Anthony Spiri, Beatrice Berthold, Claus Christian Schuster, Alexander Kobrin, Frank Levy, Alexander Braginsky, Michael Oelbaum, Victor Rosenbaum.

Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia:

  • III miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha (Gorzów Wlkp.- Frankfurt, 2002),
  • wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry (Łódź, 2003),
  • IV nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Kraków, 2003),
  • II miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. J. S. Bacha (Gorzów Wlkp.- Frankfurt, 2004),
  • I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego (Kielce, 2005),
  • II miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franza Schuberta (Jesenik, 2005),
  • wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Państw Nadbałtyckich (Narva, 2006) w Estonii,
  • III nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Singapurze (2010), II nagrodę w XIV Międzynarodowym Konkursie “Pietro Argento” w Gioia del Colle we Włoszech (2011).

Jest stypendystką Ministra Kultury (2005), Dyrektora CEA (2006),Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2005), Prezydenta Miasta Opola (2003, 2006), Marszałka Województwa Opolskiego (nagroda “Prymus Opolszczyzny”, 2004), Prezydenta Miasta Kędzierzyn - Koźle (2003). W latach 2002, 2004 otrzymała tytuł “ Opolski Orzeł” nadany przez Prezydenta Miasta Opola, a w 2010 r. nagrodę Prezydenta Miasta Kędzierzyn - Koźle.

Koncertowała jako solistka i kameralistka w kraju i poza jego granicami także z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Kameralnej Orkiestry Berlińskiej czy Akademickiej Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach m.in. w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Estonii, we Włoszech, w Singapurze oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Brała udział w wielu festiwalach muzycznych, w ostatnich latach m. in. W V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym “Sierpień talentów” (2009), w Międzynarodowym Festiwalu La Folle Journee - Szalone Dni Muzyki w Warszawie (2010), w Student Art Festival w Katowicach (2010), w Wawer Music Festival w Warszawie (2011) oraz w International Keyboard Institute & Festival w Nowym Jorku (2011).