Marta Kowalczyk

Uczestnik XXXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Ma w swoim dorobku szereg najwyższych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wśród których można wymienić I nagrodę Bach Solo Violin Prize w Londynie, III nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Portschach (Austria), II nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, oraz I nagrodę i nagrodę specjalną European Union of Music Competitions for Youth dla osobowości artystycznej Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Bled (Słowenia). W 2008 roku wygrała polskie eliminacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na finale Eurovision Young Musicians w Wiedniu. Wraz z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem zdobyła również I nagrodę, Nagrodę Specjalną Polskiego Radia oraz Nagrodę Prezydenta RP I Konkursu Duetów w Warszawie. Obecnie współpracuje także z pianistką Somi Kim. W 2013 roku duet zwyciężył w przesłuchaniach Park Lane Group w Londynie, co zaowocowało zaproszeniem na cykl koncertów w Wielkiej Brytanii, między innymi w Purcell Room w Southbank Centre, gdzie Marta Kowalczyk i Somi Kim wykonały między innymi II Sonatę Krzysztofa Pendereckiego w obecności samego kompozytora.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. W 2012 roku ukończyła studia z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Jana Staniendy, obecnie kontynuuje studia w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie kształci się u legendarnego węgierskiego skrzypka György Pauka. Miała okazje występować w wielu krajach Europy; ponadto w Chinach, Kanadzie i USA. Jako solistce towarzyszyły jej m.in. Filharmonia Narodowa pod batutą Antoniego Wita oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak m.in. “Chopin i Jego Europa” w Warszawie, Musica in Collina w Lapedonie (Włochy), Festival Salerno, Festival “Monteleon” w Leon (Hiszpania), Wieczory w Arsenale we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju i wiele innych.

W 2015 roku wystąpiła między innymi w Wigmore Hall w Londynie, St.Martin-in-the-Fields, St. James’s Piccadilly.

Jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Martin Musical Scholarship Fund, Fundacji Sinfonia Varsovia, Fundacji Pro Polonia Society oraz prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu stypendialnego MKiDN “Młoda Polska”.