Marta Kordykiewicz

Marta Kordykiewicz

Uczestnik XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodziła się w Warszawie w 1990 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła z wyróżnieniem OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza oraz studia na UMFC w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego, otrzymując medal „Magna cum Laude”. Od października 2014 roku studiuje w wiedeńskim Universität für Musik und Darstellende Kunst, w klasie prof. Reinharda Latzko.

Zdobyła nagrody na wielu konkursach, m.in. na VII Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiwgo w Poznaniu (I miejsce i nagroda specjalna), VII Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (I miejsce), II Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (I miejsce), na IX Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu (I miejsce i nagroda specjalna) oraz na VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (I miejsce i dwie nagrody specjalne), a także jako kameralistka, na Festiwalu Zespołów Kameralnych w Oleśnicy (II miejsce), VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (wyróżnienie) oraz na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (III miejsce). Wraz z triem otrzymała także Nagrodę Rektorów na Koncercie Festiwalowo-Konkursowym w ramach Festiwalu Sztuki Młodych 2012 w Poznaniu. Jest laureatką XXVII Festiwalu „Tydzień Talentów” oraz nagrody artNoble 2014.

Koncertowała w wielu prestiżowych miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w filharmoniach w Warszawie, Olsztynie, Łodzi, JelenIej Górze, Zielonej Górze, Szczecinie, w Sali Balowej Zamku w Łańcucie, w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, w Royal Festival Hall w Londynie. Jako solistka występowała m. in. z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Narodowej oraz Sinfonią Varsovia.

Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem znakomitych pedagogów, takich jak Claus Reichardt, Paweł Głombik, Dominik Połoński, Arto Noras, Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer, David Geringas. W latach 2003–2009 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (2005, 2008), Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2007, 2008), a także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013). Jest również stypendystką Fundacji Pro Cello, Fundacji Pro Polonia oraz banku Société Generale. W 2011 roku otrzymała stypendium „Erasmus”, w ramach którego przez pół roku kształciła się w Hochschule für Musik und Darstellende Kust w Mannheim, pracując pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana i Jeleny Očić. Od 2013 roku współpracuje z Warszawską Grupą Cellonet. W 2014 roku wraz z Kwartetem Camerata nagrała dla firmy DUX Kwintet smyczkowy C-dur Schuberta. Od lutego tego roku należy również do akademii orkiestrowej przy Radio Symphonie Orchester w Wiedniu.