Maria Wojtaszek

Maria Wojtaszek

Uczestnik XXXV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodzona 2003, jest uczennicą I klasy Gimnazjum w Odolanowie oraz VI klasy 6-letniego cyklu nauczania ZSM im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Ognisku Muzycznym w Odolanowie pod kierunkiem Janusza Lizuraja. W wieku 8 lat podjęła naukę w ZSM w Ostrowie Wielkopolskim w klasie fortepianu Aliny Skórzybót.

Maria Wojtaszek jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, zdobyła m. in.: III miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Emmy Altberg w Łodzi (2014), I miejsce na XX Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu (2015), I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluty w Słupcy (2015), wyróżnienie w III grupie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zgorzelcu/ Görlitz (2016), I miejsce na Forum Młodych Pianistów im. G. Konatkowskiej w Poznaniu, o zasięgu ogólnopolskim (2016), ocenę celującą w kategorii fortepian solo na Ogólnoniemieckim Konkursie im. Carl-Schroedera w Sondershausen/ Niemcy (2016), II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha „Czerwcowe dźwiękobranie” w Wieliczce (2016), tytuł „Młody Talent 2016” - nagroda Prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Oprócz sukcesów w konkursach pianistycznych Marysia zachwycała publiczność swą grą na wielu koncertach (solowych i kameralnych) organizowanych przez szkołę muzyczną i władze miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz na koncercie Fundacji Rodziny Wiłkomirskich „Budzik Muzyczny” w Odolanowie.