Marcin Wolak

Marcin Wolak

Studia muzyczne ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz z wynikiem bardzo dobrym, ukończył także dodatkowo klasę organów.

Debiutował w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia krakowskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją R. Badera (Niemcy).

W 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1994-1995 był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej – Stuttgart, a także Akademii Haendlowskiej – Karlsruhe. Swój kunszt wokalny doskonalił u wielu wybitnych śpiewaków. Jako solista bierze udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.

Marcin Wolak ma w swym bogatym repertuarze utwory od muzyki dawnej aż po współczesną i stale współpracuje ze znanymi kompozytorami.

Artysta dokonał wielu nagrań płytowych oraz archiwalnych, m.in. dla Polskiego Radia, ZDF i TVP/.

Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi. Dr Marcin Wolak od października 1997 pracuje jako wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie.

Obok bogatej działalności koncertowej oraz dydaktycznej odpowiada za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.