Man Li Szczepańska

Uczestnik XXIX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Pianistka o chińsko - rosyjskich korzeniach. W wieku 5 lat wykonała swój pierwszy publiczny koncert w Pekińskiej Hali Koncertowej. W 1988 i 1990 otrzymała pierwsze 4 nagrody na konkursach pianistycznych dla dzieci w Dalian i w Pekinie. W 1996 rozpoczęła naukę w Średniej Szkole Muzycznej w Pekinie, w klasie prof. Jan Jun i ukraińskiego profesora Olesia Kolviskiego. W 1994 otrzymała I nagrodę w konkursie “Narodowy Festiwal Muzyczny Młodych Pianistów” w Pekinie. Kolejne to: w 1996 II Nagroda Japońsko-Chińskiego Konkursu Instrumentalnego w Pekinie, w 1996 III Nagroda w Francusko-Chińskim Konkursie “Mi-Do” w Pekinie i w 1997 I Nagroda w Konkursie Muzyki Chińskiej w Hongkongu.

W 2001 rozpoczęła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Dutkiewicza, prof. Marii Stojek-Kot oraz asystenta profesora Janusza Grobelnego. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak: Regina Smendzianka, Andrzej Jasiński, Oleś Kolvisky, Robert Koenig, Jack Winerock, Tomasz Herbert, Gilead Michory,W.Mershanov i S.Nokleberg. W 2003 otrzymała Dyplom z wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w San Sebastian - Donostia (Hiszpania), a w 2004 trzecią nagrodę za wykonanie Muzyki Ukraińskiej na Pierwszym Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Klassik -Podill w mieście Chmielnicki - (Ukraina). W 2005 uzyskała semestralne stypendium w Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie w zakresie gry na fortepianie oraz kompozycji. W 2005 została zakwalifikowana do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W 2006 uzyskała tytuł zawodowy magistra sztuki, a jej pracę dyplomową: “Chińska muzyka fortepianowa po roku 1945. Kompozytorzy i dzieła” oceniono celująco W 2007 i ponownie w 2008 roku uzyskała dyplom za wysoki poziom koncertu fortepianowego na XIX i XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Brześciu.

Od 2006 roku wykonuje w Polsce koncerty chopinowskie z elementami światowej muzyki klasycznej. Koncertuje w Europie, na Dalekim oraz na Bliskim Wschodzie. Uczestniczy na podyplomowym kursie mistrzowskim w klasie prof. Kazimierza Gierżoda na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2009 roku odbyła miesięczne tournee z koncertami chopinowskimi w kilku prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej na zaproszenie Ambasady RP w Pekinie oraz Ministerstwa Kultury Chin, czym zapoczątkowała na rok przed 2010 obchody 200. Rocznicy Urodzin Chopina w Państwie Środka.

W 2010 roku ukazała się na rynku wydawniczym płyta zatytułowana “NIE WSZYSTEK UMRĘ” w 200. rocznicę urodzin Chopina, gdzie śpiewa światowa sopranistka Ewa Warta-Śmietana, prezes Fundacji Pomocy Artystom Polskim, m. in. pieśni Chopina w aranżacji pianistki i także przez nią skomponowane. Wiersze czyta Jerzy Trela. Krystyna Man Li Szczepańska znalazła się w najbardziej prestiżowym tegorocznym dziele-albumie Fundacji CZARDASZ autorstwa znakomitego fotografika Juliusza Multarzyńskiego “PIANIŚCI. Studium Rubato” wydanym pod patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.