Marek Pijarowski

Marek Pijarowski

Uczestnik XXXI Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodził się w 1951 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem nieżyjącego już, znakomitego dyrygenta łotewskiego, Arvida Jansonsa.

Od 1974 roku był związany z Filharmonią Wrocławską - początkowo jako asystent dyrygenta, później już jako II dyrygent. W grudniu 1974 roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z WOSPR-em w Katowicach. W 1977 roku uzyskał stypendium Rządu Austriackiego, co umożliwiło mu wyjazd do Wiednia, gdzie przez 9 miesięcy rozwijał swój dyrygencki talent w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Carla Österreichera. W tym też czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką takich mistrzów batuty, jak: Karajan, Bernstein, Solti czy Abbado.

W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu - obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002 - 2005 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej. Jako I dyrygent związany był także z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od sezonu 2007/2008 sprawuje funkcję dyrygenta - szefa Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Nieprzerwanie od ponad 30 lat artysta prowadzi działalność dyrygencką ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą, prowadząc polskie orkiestry, m.in.: Orkiestrę Filharmonii Narodowej (była RFN), WOSPR (Hiszpania, Francja), Orkiestrę Sinfonia Varsovia (Hiszpania), Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (Francja). Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie i w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Chinach i Meksyku. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA). W 1997 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w akademiach muzycznych w Warszawie i we Wrocławiu.

Podczas Festiwalu “Chopin w barwach jesieni” dyryguje już po raz trzeci, bowiem w roku 1987 by tu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej”, a w roku 2008 z Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.