Łukasz Chrzęszczyk

Uczestnik XXXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Jest laureatem konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak Estrada Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (tytuł laureata Festiwalu oraz nagroda specjalna stowarzyszenia im. Krzysztofa Komedy dla osobowości artystycznej Estrady), Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny European Piano Teachers Association w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim i wiele innych. Jako aktywny kameralista ma na swoim koncie również szereg sukcesów zespołowych, wśród których można wymienić III nagrodę XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych, wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa oraz I nagrodę, Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Nagrodę Specjalną Polskiego Radia I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w duecie z Martą Kowalczyk (2012).

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Kielcach, początkowo u mgr Elżbiety Saramy, następnie w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w klasie mgr Andrzeja Domina. W 2014 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie klasach fortepianu Piotra Palecznego oraz kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej.

W tym samym roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej UMFC, jest również doktorantem uczelni. Swoje umiejętności doskonalił pod opieką pedagogów takich, jak Joaquin Achucarro, Eugene Indijc, Oleg Meisenberg, Matti Raekkalio i in.

W 2014 zadebiutował jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej; jako solista miał przyjemność współpracować ze znakomitymi dyrygentami, jak Wojciech Rodek, Tomasz Chmiel, Sławomir Chrzanowski, Hermann Ostendarp, Monika Wolińska. Regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych, wśród których można wymienić m.in. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, “Musica in collina” w Lapedonie (Włochy), Festival “Monteleon” w Leon (Hiszpania), wrocławskie Wieczory w Arsenale, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i in. Występował m.in. w salach koncertowych Auditorium di Milano i Filharmonii Narodowej w Warszawie; w sezonie 2013/14 z Aperto Trio miał również okazję wystąpić w ramach Nagrody Rektorów Festiwalu Sztuki Młodych w Poznaniu w salach koncertowych wszystkich polskich uczelni muzycznych. Zespół nagrał również w sierpniu 2014 roku płytę z triami Maurice’a Ravela i Andrzeja Panufnika.

Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UMFC, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i marszałka woj. świętokrzyskiego. W 2013 roku został również laureatem prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu “Młoda Polska”.