Louis Schwizgebel-Wang

Louis Schwizgebel-Wang

Uczestnik XXVII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Urodzony w 1987 w chińsko - szwajcarskiej rodzinie artystów. Jego ojciec jest szwajcarskim artystą działającym w dziedzinie sztuki wizualnej, a jeden z dziadków jest znanym chińskim malarzem. Już jako sześciolatek zaczął naukę gry na fortepianie u Franza Josefovski’ego. Trzy lata później został przyjęty do klasy specjalnej Brigitty Meyer w Konserwatorium w Lozannie. W wieku 15 lat uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Naukę kontynuował w Konserwatorium w Genewie u Pascala Devoyon’a i Jean-Jacques Balet’a. Obecnie studiuje w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.

Louis Schwizgebel-Wang występuje publicznie od 9 roku życia, m. in. w Szwajcarii, Francji, Kirgistanie, Kanadzie i Polsce (Łańcut 2003), a także w radiu i telewizji. W 1999 uzyskał wyróżnienie Fundacji Leenard’a. W czerwcu 2000 reprezentował Szwajcarię na IX Festiwalu Steinway’a w Hamburgu. W 2003 zdobył pierwszą nagrodę z wyróżnieniem oraz nagrodę za najlepszą interpretację utworu szwajcarskiego na Szwajcarskim Konkursie dla Młodych Muzyków. W tym samym roku otrzymał nagrodę Paderewskiego. W 2004 koncertował z Bazylejską Orkiestrą Symfoniczną w Chinach, a z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej i kwartetem Sine Nomine wziął udział w Festiwalu w Lozannie. W 2005 zdobył 2. nagrodę konkursu w Genewie (1. nie przyznano), nagrodę “Coup de coeur Breguet” (nagranie pierwszej CD) oraz nagrodę publiczności. .

W 2007 zdobył pierwszą nagrodę na konkursie “Young Concert Artists International Auditions” w Nowym Jorku, w ramach której zapewniono mu koncerty debiutanckie w Nowym Jorku (Carnegie Hall), Waszyngtonie (Kennedy Center) i w Bostonie. Do tego doszedł 3-letni kontrakt z Young Concert Artists Organisation, która w tym czasie zajmie się jego dalszą karierą w Stanach Zjednoczonych.