Konstantin Schrebakov

Konstantin Schrebakov

Uczestnik XXX Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Pianista nazywany jest “współczesnym Rachmaninowem”, interpretatorem utworów uważanych za niewykonalne. Światowe uznanie przyniosły mu wykonania wszystkich dziewięciu symfonii L. van Beethovena w transkrypcji F. Liszta.

Studiował w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. P. Czajkowskiego pod kierunkiem legendarnego profesora, Lwa Naumowa.

Jednym z najważniejszych osiągnięć artysty jest zdobycie głównej nagrody na pierwszym Konkursie Pianistycznym im. S. Rachmaninowa w 1983 r. oraz wykonanie wszystkich dzieł Rachmaninowa na fortepian solo w trakcie czterech recitali podczas XX Festiwalu Muzyki Kameralnej w Asolo we Włoszech.

Pianista wykonuje ponad 50 koncertów fortepianowych, wśród których szczególne miejsce zajmują koncerty S. Rachmaninowa i P. Czajkowskiego, także F. Chopina. W repertuarze posiada również kilkadziesiąt programów recitalowych, w których zamieszcza rzadko wykonywane, bądź zapomniane utwory światowej literatury fortepianowej.

Niezwykle imponująco przedstawia się dyskografia rosyjskiego wirtuoza. Jego produkcje pianistyczne obecne są na 32 płytach wydanych przez znane światowe firmy fonograficzne. Dokonał m. in. nagrań sześciu (w tym wielkiej IX-ej) symfonii L. van Beethovena w transkrypcji F. Liszta oraz kompletu dzieł fortepianowych Leopolda Godowskiego, za który otrzymał w r.2001 Nagrodę Niemieckich Krytyków Muzycznych. Nagrał również wszystkie utwory fortepianowe i na fortepian z orkiestrą O. Respighiego oraz 24 Preludia i Fugi Dymitra Szostakowicza, które zostały nagrodzone w r.2001 “Cannes Classical Award”.

Od roku 1998 Konstantin Scherbakov prowadzi klasę fortepianu, jako profesor Hochschule fur Musik Winterthur-Zurich. Jego uczennicą była m.in. zwyciężczyni ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, J. Avdiejewa. Pianista zasiada w gremiach jurorskich najważniejszych międzynarodowych konkursów oraz prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie - w Niemczech, Szwajcarii, Nowej Zelandii, Singapurze, Japonii, we Włoszech i na Kubie.