Julianna Avdeeva

Julianna Avdeeva

Uczestnik XXXII Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”


Po sensacyjnym zdobyciu pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 r. Julianna Avdeeva zadebiutowała występując z Nowojorskimi Filharmonikami (pod batutą Alana Gilberta) w Warszawie i Nowym Jorku, a także z Orkiestrą Symfoniczną NHK (pod kierownictwem Charlesa Dutoit) w Tokio. Do jej znaczących dokonań w ostatnich latach zalicza się także współpraca z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej (pod dyrekcją Herberta Blomstedta) i Orkiestrą Symfoniczną Fińskiego Radia (pod dyrekcją Santtu-Matiasa Rouvali), jak również powtórny występ z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej. Podczas ostatniego sezonu artystycznego wystąpiła z recitalami w Japonii, na Tajwanie i we Włoszech, zagrała także w Palau de la Música Catalana w Barcelonie, w Essen Philharmonie, w Tonhalle w Zurichu, na festiwalu La Roque d’Anthéron oraz podczas Schwetzinger Festspiele.

Jesienią 2012 r. Avdeeva odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Antoniego Wita. Inne jej występy orkiestrowe w sezonie 2012/2013 to przede wszystkim debiuty z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (pod batutą Gaetano D’Espinosa) oraz Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin (pod dyrekcją Marka Janowskiego), jak również występy z Sinfonieorchester Wuppertal oraz z Orkiestrami Filharmonii w Krakowie i Cape Town. W repertuarze kolejnych sezonów znajdzie się między innymi pierwszy występ Avdeevej z towarzyszeniem London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego w styczniu 2014 r.

Kolejne recitale artystki to powtórny występ w ramach International Piano Series w londyńskim Southbank Centre w lutym 2013, a także koncerty w Sociedad Filharmónica de Bilbao, na Klangräume Festival w Stuttgarcie, w Salle Moliere w Lionie oraz powrót na Rheingau Musik Festival latem 2013 r.

Repertuar Avdeevej obejmuje szeroki zakres utworów od Bacha po muzykę XX wieku. Jest znana ze swoich wykonań na instrumentach historycznych: w sierpniu 2011 r. i 2012 r. wykonała koncerty fortepianowe Chopina na fortepianie Erarda podczas festiwalu “Chopin i jego Europa” z towarzyszeniem Orkiestry Wieku Oświecenia (pod batutą Jacka Kaspszyka) oraz Orkiestry Osiemnastego Wieku (pod kierunkiem Fransa Brüggena). Z orkiestrą tą, także pod dyrekcją Brüggena, wystąpiła ponownie podczas wspólnego tournee po Japonii wiosną 2013 r.

Poza recitalami solowymi i występami z orkiestrą, Avdeeva jest także entuzjastką muzyki kameralnej, koncertując między innymi z Philharmonia Quartet (zespołem utworzonym z członków Berliner Philharmoniker) oraz ze skrzypaczką Julią Fischer. W ostatnim sezonie pojawiła się dwukrotnie z towarzyszeniem Fischer na Menuhin Festival Gstaad dając wspólny recital, oraz wykonała koncert Mendelssohna z Ye-Eun Choi i Maximiliaanem Hornungiem, z towarzyszeniem Staatsorchester Stuttgart pod batutą Manfreda Honecka.

Avdeeva rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej w Szkole Muzycznej im. Gniesinych, a następnie podjęła studia na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu (w klasie Konstantina Scherbakova) oraz w renomowanej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como (pod dyrekcją artystyczną Williama Granta Naboré), gdzie nadal pracuje z Dmitri Bashkirovem i Fou Ts’ongiem. Jest laureatką kilku innych międzynarodowych konkursów, jak na przykład Bremen Piano Contest w 2003 r., Concours de Geneve w 2006 r. oraz Konkurs Arthura Rubinsteina w Polsce.

W 2002 roku wystąpiła na XXI Międzynarodowym Festiwalu “Chopin w barwach jesieni” w Antoninie.